Enerji maliyetlerinde indirim arayışı

Ankara
17.03.2005 - 13:33 | Son Güncelleme:

Enerji maliyetinin pahalıya geldiği Yap-İşlet-Devret (YİD) projeleriyle ilgili çözüm arayışı sürüyor. Müzakerelerle kapasite ücretlerinin 2 sent düşürülmesi halinde bile, yıllık 200 milyon dolarlık bir kaybın önüne geçilecek.

YİD projeleriyle ilgili, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'na müzakere yetkisi veren kararname, Bakanlar Kurulu'nda imzaya açıldı. Kararname, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'na YİD projeleriyle ilgili müzakere yetkisi verecek, ancak bundan da önemlisi, bu sorunun çözümü yönünde hükümetin kararlılığı şirketlere ve ilgili uluslararası finans çevreleri için de ortaya konmuş olacak.

En büyük sorun ise hem doğalgazla çalışan hem de kapasitesi çok yüksek olan, toplam 2 bin 500 megavat kurulu güçteki 4 büyük santralda toplanıyor.

Bu santralların gaz teminleri ve üretilen elektriğin devlet tarafından satın alınması Hazine garantisi altında. Bu yüzden hiç bir üretim yapılmasa dahi, kilovatsaat başına 4-5 sent 'kapasite ücreti' ödeniyor. İlk zamanlarda 12 sentlere kadar çıkan bu santralların birim elektrik maliyeti, şimdilerde ortalama 10 sente kadar düşmüş durumda.

FİRMALAR GERİ ADIM ATMAK NİYETİNDE DEĞİL

Mevcut anlaşmalar ve tahkim imkanının verdiği rahatlıkla arkasına uluslararası finans kurumlarını alan firmalar, anlaşmalardan geri adım atmak niyetinde değil.

Ancak Hükümetin bu kararnameyle kararlılığını ortaya koyması, şirketlerin müzakere masasına oturabilecekleri belirtiliyor. Müzakereler sonucu kapasite ücretlerinin 2 sent düşürülmesi halinde, yıllık 200 milyon dolarlık bir kaybın önüne geçilmiş olacak.

Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı