Enerji Kurulu'na doğalgazdan %2 pay

Hürriyet Haber
29.12.2001 - 12:13 | Son Güncelleme:

Yeni oluşturulan Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu`na elektrik iletiminden yüzde 1, doğalgaz satış hasılatından binde 2 pay kesilecek.

Konuya ilişkin, Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu Kararı, bugünkü Resmi Gazete`de yayımlandı.

Buna göre, 2002 yılında uygulanacak iletim ek ücreti, Türkiye Elektrik İletim Anonim Şirketi`nin iletim tarifesinin yüzde 1`i oranında belirlendi.

İletim ek ücretleri, Türkiye Elektrik İletim Anonim Şirketi tarafından aylık olarak hesaplanacak ve takip eden ayın 20`sine kadar Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu`nun hesabına yatırılacak.

DOĞALGAZ LİSANS VE SERTİFİKA SAHİPLERİ

Kurul, ayrıca, doğalgaz lisans ve sertifikası sahibi tüzel kişilerden 2002 yılında yıllık faaliyet dönemine ilişkin olarak düzenleyecekleri gelir tablolarında yer alan safi satış hasılatı tutarından alınacak katılma payı oranını da yüzde 0.2 (binde iki) olarak belirledi.

2002 yılı içinde doğalgaz lisansı ve sertifikası alan tüzel kişiler, lisans ve sertifika aldıkları tarihten yıl sonuna kadar geçensüreye isabet eden oranda katılma payı ödeyecekler.

Doğalgaz lisans ve sertifikası sahibi tüzel kişiler, 2002 yılına ait katılma paylarını en geç 31 Mart 2003 kadar Enerji Piyasası Kurumu`nun hesabına yatıracaklar.

Her iki karar da 1 Ocak 2002 tarihi itibariyle yürürlüğe girecek.
Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı