GeriEkonomi Enerji kimlik belgesi yeniden ertelendi
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Enerji kimlik belgesi yeniden ertelendi

1 Temmuz’da başlaması gereken binalara “enerji kimlik belgesi” uygulaması, bir yıl ertelenecek. Bayındırlık ve İskan Bakanlığı, değişiklikle ilgili yönetmeliğin Başbakanlığa gönderildiğini açıkladı.

Binalara “enerji kimlik belgesi” uygulaması bir yıl erteleniyor. Bayındırlık ve İskan Bakanlığı, 1 Temmuz 2010’da başlaması gereken uygulamanın, 1 Temmuz 2011’e ertelendiğini, bu değişiklikle ilgili yönetmeliğin Başbakanlığa sevk edildiğini açıkladı.

Bayındırlık ve İskan Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada Türkiye’de yapıların harcadığı enerjinin yüzde 30-40 arasında olduğu ve bu nedenle yapılarda kullanılan enerjide tasarrufa gidilmesi amacıyla “Binalarda Enerji Performansı Yönetmeliği” ve yapılara “enerji kimlik belgesi” verilmesi hususunda çalışmalar başlatıldığı anımsatıldı. Açıklamada, binalarda Enerji Performansı Yönetmeliğinin 5 Aralık 2009’dan itibaren uygulamaya başlandığı ve o günden bugüne yeni yapılan binalarla yönetmeliğe uygun tadilat yapılan mevcut binaların enerji tüketimlerinde yüzde 30-50 oranında tasarruf sağlanmasının beklendiği vurgulandı.

Enerji Performansı Yönetmeliği’ne uygun yapılan binaların enerji tüketim sınıflarını ve CO2 salım sınıflarını belirleyecek olan binalara “enerji kimlik belgesi” verilmesine ilişkin çalışmalar başlatıldığına dikkat çekilen açıklamada, uygulanma tarihinin 1 Temmuz 2010 olarak öngörüldüğü hatırlatıldı. Bu kapsamda, Binalarda Enerji Performansı Hesaplama Yöntemi ve Ulusal Yazılım Programı (Binalarda Enerji Performansı-TR) oluşturulduğu, BEP-TR Hesaplama Yöntemi hazırlandığı vurgulanarak, bu binalarda enerji performansı kullanılarak enerji kimlik belgesine ulaşılacağı kaydedildi.

Açıklamada, “Oldukça önemli olan bu aşamanın hatasız işlemesi, çıkan aksaklık ve eksikliklere göre Ulusal Yazılım Programı’nın ilgili sektörlerle birlikte geliştirilmesi, kamuoyuna sunulması, yerel yönetimler, sektördeki ilgili kurum ve kuruluşlarla irtibatın sağlanması ile eğitim verilmesi ve uygulama sırasında yerel yönetimlerdeki birikmeleri önlemek için yönetmeliğin uygulama tarihi olan 1 Temmuz 2010’da değişiklik yapılması zarureti doğmuştur” denildi.
Yorumları Göster
Yorumları Gizle