GeriEkonomi Enerji ihaleleri 15 Nisan'a kadar başlatılacak
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Enerji ihaleleri 15 Nisan'a kadar başlatılacak

Enerji sektöründe, işletme haklarının devri için son tarih olan 31 Mart 2001'den sonra kamunun yönetiminde kalan elektrik dağıtım şirketlerinin satışına ilişkin ön-yeterlilik ihalesi, 15 Nisan 2001'e kadar başlatılacak.

Türkiye tarafından, IMF'ye verilen ek niyet mektubunda enerji sektöründe yapılması öngörülen düzenlemeler de yer aldı.

Buna göre, 3. ve 4. gözden geçirmeye ilişkin olarak verilen ek niyet mektubunun 36. maddesinde şöyle denildi:

"Elektrik sektöründe rekabete dayalı bir piyasa için uygun düzenleyici çerçevenin oluşturulması ve bu sektördeki devlet varlıklarının doğrudan satış yoluyla elden çıkarılması, ekonomik etkinliğin artması ve yabancı doğrudan yatırımları çekmeyi hedefleyen reform stratejimizin temel unsurlarıdır."

Bu çerçevede 14 Aralık 2000 tarihine kadar ve Dünya Bankası Ekonomik Reform Kredisi'ne uygun olarak Elektrik Piyasası Kanunu'nun TBMM'ye sunulacağı belirtilen ek niyet mektubunda şu ifadelere yer verildi:

"Bu kanun, tarife politikası üzerinde tam yetkiye sahip bağımsız bir düzenleyici kurum oluşturmaktadır.

Devlete ait enerji üretim santralleri ve dağıtım şirketlerinin doğrudan satışına yönelik bir çerçeveyi belirlemektedir.

Devlete ait enerji üretim ve dağıtım şirketleri için işletme haklarının devrine ilişkin finansman işlemlerinin tamamlanması amacıyla son tarih olarak 31 Mart 2001'i belirlemektedir.

Bu kanunun 2001 Ocak ayı sonuna kadar hayata geçirilmesi yapısal performans kriteridir".

2001 Ocak ayı sonuna kadar kamu iktisadi teşebbüslerine ilişkin kanunun, TEAŞ'ın birbirinden farklı elektrik üretim, dağıtım ve satış şirketleri olarak yeniden yapılandırılmasına müsaade edecek şekilde değiştirileceği taahhüdünde bulunulan ek niyet mektubunda, "TEAŞ'ın yeniden yapılandırılmasına ilişkin bir kararname 2001 Ocak ayının sonuna kadar çıkarılacaktır" denildi.

Ek niyet mektubunda daha sonra şu bilgiler yer aldı:

" 2001-2002 döneminde ortaya çıkacak potansiyel elektrik arzı eksikliğinin karşılanmasına yardımcı olması amacıyla, 2002 yılına kadar bitirilmesi koşuluyla, Hazine garantisi almaya uygun 29 Yap-İşlet-Devret projesi listesi- toplam yaklaşık 1.5 gwh kapasiteye sahip- 31 Aralık 2000 tarihine kadar ilan edilecektir.

Elektrik arzındaki iyileşme dikkate alındığında bunlardan başka Yap-İşlet-Devret projesi Hazine garantisi alamayacaktır.

İşletme haklarının devri için son tarih olan 31 Mart 2001 tarihinden sonra devlet idaresinde kalan elektrik dağıtım şirketlerinin satışına ilişkin ön-yeterlilik ihalesi 15 Nisan 2001'e kadar başlatılacaktır."

Ek Niyet mektubunda, ayrıca, Aralık 2000 itibariyle TEAŞ tarafından satılan ortalama elektrik fiyatlarının kwh başına 4.5 sent olması ve TEDAŞ'ın TEAŞ'tan aldığı elektriğin artan maliyetini karşılamasını sağlayacak olan fiyat artışlarının yapılacağı ve 2001 Ocak ayı sonuna kadar LPG üzerindeki sübvansiyonun kaldırılması taahhüdleri de yer aldı.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Müsteşarı Yurdakul Yiğitgüden dün gazetecilerin sorusu üzerine yaptığı açıklamada, 15 Nisan tarihine kadar ön yeterlilik için bile tekliflerin alınmasının mümkün görülmediğini ifade etmişti.

Yiğitgüden, varlık satışı modeli ile yapılacak özelleştirme için değer tespitinin 1,5-2 yıl alabileceğini işaret etmişti. (aa)


Yorumları Göster
Yorumları Gizle