Enerji içeceklerini durdurma gerekçesi makul değil

Hürriyet Haber
19.09.2005 - 02:14 | Son Güncelleme:

Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehmet Mehdi Eker, Danıştay’ın Enerji İçecekleri Tebliği ile ilgili yürütmeyi durdurma kararının bakanlığa ulaştığını, kendilerinin de hukukun öngördüğü çalışmaları başlattığını söyledi.

Eker, Ulusal Atçılık Sempozyumu’ndan ayrılırken A.A muhabirinin sorusu üzerine verdiği bilgide, ‘Danıştay’ın kararı bize ulaştı. Şu anda mahkeme kararına uymak zorundasınız. Bunun üzerine hukukun gereği ne ise yapmak zorundayız. Hukuki kararın doğrultusunda çalışma yapıyoruz. Ama itirazımızı da ettik. Çünkü gerekçeleri bize göre makul değildi’ diye konuştu. Tarım ve Köyişleri Bakanlığı’nca 9 Mart 2004’de yayımlanan ve enerji içeceklerinde kafein, inositol, glukoronolakton, taurin miktarının artırılmasına ilişkin Enerji İçecekleri Tebliği, Tüketici Hakları Derneği (THD) tarafından açılan dava sonucu Danıştay tarafından iptal edilmişti.

Bunun üzerine bakanlık 4 Şubat 2005’te, iptal edilen tebliğ ile özü itibariyle aynı olan bir tebliğ çıkarmış, THD de tekrar Danıştay’a başvurmuştu.

Dava sonucunda Danıştay, 22 Haziran 2005’te, söz konusu tebliğin yürütülmesinin durdurulmasına kararlaştırmıştı. Danıştay’ın yürütmeyi durdurma kararının gerekçesinde, ‘İhtisas Alt Komisyonu tarafından hazırlanan Değerlendirme Raporu’nun Bakanlıkça kabul edilmesinin Gıda Yasası’na aykırı olacağı ve komisyonun oluşturulmasının bir anlamı kalmayacağı, tebliğ hazırlanırken kamu sağlığı ve düzeni anlamında hiçbir bilimsel veri ve gereklilik gösterilmemesi’ eleştirileri yer alıyordu.
Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı