GeriEkonomi Enerji içeceğini iki sınıfa ayırdılar, orta yol buldular
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Enerji içeceğini iki sınıfa ayırdılar, orta yol buldular

Tarım Bakanlığı, Türk Gıda Kodeksi Enerji İçecekleri Tebliği’nde yaptığı düzenlemeyle bu konuda yaşanan tartışmalarda orta yolu buldu. Bakanlık, enerji içeceklerini ‘düşük ve yüksek kafeinli enerji içecekleri’ olarak ikiye ayırdı.

Düşük kafeinli enerji içecekleri en fazla 150 miligram, yüksek kafeinli enerji içecekleri ise 150-320 miligram kafein içerecek.

ORTA YOL BULUNDU:

Tarım Bakanlığı’nın Türk Gıda Kodeksi Enerji İçecekleri Tebliği’nde Değişiklik Yapılması Hakkındaki Tebliği Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Söz konusu değişiklikle, Danıştay’ın enerji içeklerinin içindeki kafein miktarının 150 miligramdan 350 miligrama çıkarılmasını düzenleyen tebliğle ilgili yürütmeyi durdurma kararı vermesiyle ortayla çıkan tartışmalarda da orta yol bulunmuş oldu. Bakanlık, enerji içeceklerini ‘düşük ve yüksek kafeinli enerji içecekleri’ diye ikiye ayırdı. Düşük kafeinli enerji içecekleri en fazla 150 miligram, yüksek kafeinli enerji içecekleri ise 150-320 miligram kafein içerecek. Enerji içeceklerinin bileşiminde inositol litrede 200 miligram, glukoronolakton 2400 miligram, taurin 4000 miligramdan fazla olamayacak.

UYARI YAZILARI BULUNACAK:

Yüksek kafeinli enerji içeceklerinde (150-320 miligram) etiket üzerinde marka puntosunun en az 3’te biri büyüklüğünde ve aynı yüzde, farklı ve dikkat çekici renkte ‘Yüksek Miktarda Kafein İçerir’ ifadesi yer alacak. Düşük kafeinli enerji içeceklerinde ise bu ifade yer almayacak. Enerji içeceklerinin etiketinde uyarı başlığı altında, tüketici tarafından kolaylıkla görülebilecek şekilde farklı ve dikkat çekici renkte ve büyüklükte, ambalaj rengiyle kontrast teşkil edecek renkte, marka puntosunun en az dörtte biri büyüklüğünde puntoyla yazılmak üzere şu ifadeler yer alacak: ‘Alkolle birlikte tüketilmemelidir. Gebe ve emzikli kadınlar ile yaşlı kişiler için ise tavsiye edilmez. . Sporcu içeceği değildir, yoğun fiziksel aktivite sırasında veya sonrasında tüketilmemelidir.’

Yeni tebliğe dava yolda

TARIM
Bakanlığı’nın enerji içeceklerindeki kafein oranını 150 miligramdan 350 miligrama çıkaran düzenlemesini Danıştay’a götürerek, yürütmeyi durdurma kararı alan Tüketici Hakları Derneği, Bakanlığın yeni düzenlemesini de incelemeye aldı. Tüketici Hakları Derneği Başkanı Turhan Çakar, yapılan düzenlemenin eskisinden çok farklı olmadığını savundu. Yeni düzenlemenin ne getirdiğine ilişkin olarak hukuki bir inceleme yaptıklarını söyleyen Çakar, henüz karar vermediklerini, ancak yapılacak incelemenin ardından yeniden yürütmenin durdurulması yönünde Danıştay’a başvurabileceklerini söyledi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle