GeriEkonomi Enerji bürokratlarına kadın da göndermişler
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  3
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Enerji bürokratlarına kadın da göndermişler

Enerji Bakanlığı'ndan başlatılan rüşvet operasyonunda, büyük firmaların bürokratlara rüşvet olarak kadın gönderdikleri belirlendi.

İstanbul'daki en lüks otellerde tüm masrafları karşılanan bürokratların rüşvet teslimatı yapıldıktan sonra da gönüllerinin hoş tutulduğu anlaşıldı. Yaklaşık altı aydır operasyona dahil olan bürokrat ve işadamlarını teknik takip altına alan polis, rüşvet paralarının İstanbul'daki büyük otellerde teslim edildiği belirledi. Bu çerçevede, Emniyet Genel Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı, savcılık aracılığıyla telefon dinlemeleri yaptı. Telefon konuşmalarında, bürokratlara para ve kıymetli hediyenin yanı sıra kaldıkları otellerde hayat kadını gönderildiği anlaşıldı. Bu kadınlardan alınan bilgiler de operasyonun geliştirilmesinde önemli katkı sağladı.

 

TAKILAR BULUNDU:

 

Bu arada önceki gece sabah 06.30'da başlayan rüşvet operasyonunda bürokratlar da evlerinden toplandı. Enerji Bakanlığı'ndaki odaları da aranan bürokratların hediye olarak çok değerli olduğu bilinen Rolex marka saat ve kartvizit iliştirilmiş pırlanta yüzükler bulundu. Ayrıca, işadamlarının ofislerinde CD'ye kaydedilmiş önemli görüntülere de ulaşıldığı ve incelendiği bildirildi.

 

OTEL GÖREVLİLERİ ŞAHİT

 

Operasyon kapsamında rüşvete tanıklık eden Swiss Otel'in üç görevlisinin de ifadesine başvuruldu. Otel görevlileri Ayşen Akar, Onur Alkan ve İlknur Demirel tanıklık için ifadeleri alındıktan sonra serbest bırakıldılar. Otel çalışanlarının, kat görevlileri oldukları ve para alışverişi ile kadın gönderilmesine şahit oldukları bildirildi.

 

İKİSİNDE DE VAR

 

Operasyon kapsamında Ankara Emniyet Müdürlüğü'nce gözaltına alınanların sayısı 15'e ulaştı. Operasyon kapsamında dün CHP'den AKP'ye 2003 yılında transfer olan Batman Milletvekili Mehmet Nezir Nasıroğlu'nun amcaoğlu Muzaffer Nasıroğlu da gözaltına alındı. Nasıroğlu'nun sahibi bulunduğu Fernas İnşaat, BOTAŞ'ın Yunanistan Doğalgaz Hattı yapım ihalesine katılan şirketlerden biriydi. Nasıroğlu, gözaltına alınışının hem söz konusu BOTAŞ ihalesi, hem de Elektrik Üretim A.Ş’deki (EÜAŞ) çalışmalarıyla ilgili olduğu öğrenildi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle