GeriEkonomi Enerji Bakanı'ndan müteahhitlere uyarı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Enerji Bakanı'ndan müteahhitlere uyarı

Enerji Bakanı'ndan müteahhitlere uyarı
refid:3377333 ilişkili resim dosyası

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, “Elektrik yatırımlarını yapmaları için 300 milyon YTL para aktardığımız müteahhitleri işlerini tamamlamadıkları takdirde kara listeye alacağız” dedi.

Bakan Güler, Zonguldak Valisi Yavuz Erkmen'i makamındaki ziyaretinde, yerli kaynaklara büyük önem verdiklerini, kömür ve termik santraller konusunda da yoğun çalışmaları olduğunu söyledi.

Geçen hafta 300 müteahhit ile ülke genelindeki Türkiye Elektrik Dağıtım A.Ş. (TEDAŞ) müdürleriyle 10 saat süren toplantı yaptıklarına dikkati çeken Bakan Güler, şunları kaydetti:  “Elektrik yatırımlarını yapmaları için 300 milyon YTL para aktardığımız müteahhitleri işlerini tamamlamadıkları takdirde kara listeye alacağız. Kendi yerli kaynaklarımızdan üretimi kesintisiz yapmak en büyük arzumuz. Bu bölge için doğalgaz ve elektrik iletim hattına önem veriyoruz. Zonguldak doğalgaza kavuşacak söz verdik. Bizde söz, namus sözüdür. Türkiye'nin 20 yıldır bu altyapıları yapılmamış. Santral kurulması, Zonguldak'ta istihdam açısından da önem arz etmektedir.”

DOĞALGAZ ÇALIŞMALARI

Gazetecilerin de sorularını yanıtlayan Bakan Güler, şunları söyledi: “Doğalgaz aranmasında Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) yoğun çalışma içindedir. Daha sonra Trakya ve Batı Karadeniz'de üretmeyi düşünüyoruz. Önümüzdeki yıl TPAO, Akçakoca sahilini üretime almayı düşünüyor. Adım adım karada ve denizde doğalgaz aramamız devam etmektedir.

Petrol fiyatlarının yükselmesi kriz yaratmaz. Şu anda ekonomik programımız güçlüdür. Gider kalemi olduğu gibi önemli gelirlerimiz de var. Gelirlerimiz giderek artmaktadır, o bakımdan da iyiye giden durum mevcut.
Türkiye Taşkömürü Kurumu'na (TTK) işçi alımı konusunda görüşmelerimiz sürüyor. Burada bir süreç var. Bu da bizim ciddiyetimizi gösteriyor. TTK'daki kömür üretiminin artışı ve zararın azalması bizi sevindiriyor.”
Bir gazetecinin de elektrik kayıp-kaçakla ilgili mücadelenin nasıl gittiğine yönelik sorusunu Bakan Güler, “Bunları faturalara yansıtıyoruz. Faturaları sen mi ödüyorsun, yenge mi?” diyerek espri yaptı.
(ZONGULDAK/A.A)

 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle