GeriEkonomi Enerji Bakanı Başbakan'a 'Maden Bakanlığı kurulmalı' dedi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  8
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Enerji Bakanı Başbakan'a 'Maden Bakanlığı kurulmalı' dedi

Enerji Bakanı Başbakan'a 'Maden Bakanlığı kurulmalı' dedi
refid:29995180-spot ilişkili resim dosyası

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Ali Rıza Alaboyun, Türkiye'de madenciliğin geliştirilmesi için Maden Bakanlığı ya da Başbakanlığa bağlı konuyla ilgili bir müsteşarlık kurulması gerektiğini söyledi.

Alaboyun, Kömür Üreticileri Derneği'nin Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığına gerçekleştirdiği ziyaretinde değerlerdirmelerde bulundu. Türk madenciliğinin geliştirilmesi gerektiğini vurgulayan Alaboyun, "Sayın Başbakanımızla yaptığım ikili görüşmede de bir Maden Bakanlığının ya da Başbakanlığa bağlı konuyla ilgili bir müsteşarlığın kurulmasını önerdim" dedi.

ANA GÜNDEM MADDELERİNDEN BİRİ MADENCİLİK

Alaboyun, 15 Eylül tarihinde gerçekleştirilecek Bakanlar Kurulu toplantısında ana gündem maddelerinden birinin madencilik olacağını dile getirdi. Alaboyun, toplantıda animasyon destekli sunumlar ile Türk madenciliğinin masaya yatırılacağını kaydetti. Madencilikte yerli kaynakların yalnızca yüzde 12'sinin kullanıldığını, elektrik üretiminde ise doğalgazın oranının azaltılması gerektiğini söyleyen Alaboyun, iş sağlığı ve güvenliğinin de öne çıkarıldığı yeni bir madencilik yasası için çalışmalara başlanacağını dile getirdi. Alaboyun, yerli kömür kaynaklarından elektrik üretiminin artırılmasının daha doğru olduğunu, madenlere yapılacak yatırımların artırılması için de teşviklerin gerekli olduğunu sözlerine ekledi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle