GeriEkonomi Endüstri Holding'de 16 tutuklama
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  3
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Endüstri Holding'de 16 tutuklama

Konya Emniyet Müdürlüğü'nün Endüstri Holding'in eski yöneticilerine ilişkin düzenlediği operasyon sonucu gözaltına alınan 34 kişiden, aralarında eski Holding Başkanı Mustafa Ertekin'in de bulunduğu 16 kişi tutuklanarak cezaevine gönderildi.

Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü'nde sorguları tamamlandıktan sonra adliyeye sevk edilen 34 kişiden 4'ü savcılık tarafından serbest bırakıldı. Daha sonra tutuklanma talebiyle mahkemeye sevk edilen 30 kişiden, 16 kişi tutuklanırken, 14'dü de tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.

KONYA EMNİYET MÜDÜRÜ TUZCU: YAPANIN YANINA KAR KALMADI

Konya Emniyet Müdürü Salih Tuzcu, Endüstri Holding yöneticilerine yönelik düzenlenen operasyonla ilgili olarak, “(Milletin parasını yağmalayanların yaptıkları yanına kar kaldı) diyenleri haksız çakırdık” dedi.

Yaklaşık 7 ay süren operasyonun, bir bankanın Konya merkez şubesinden organize suç örgütüne usulsüz kredi verilmesi, organize suç örgütü ile holding yöneticilerinin ilişkileri ve holdingin para hareketlerine yönelik yapıldığını belirten Tuzcu, bu kapsamda 14 ülkede kaçırılan paraların ve suçun izini sürdüklerini ifade etti.

Avrupa ülkeleri, bir Afrika ülkesi ve ABD'de yapılan çalışmalarda Holding'in kaçırılan paralarının izinin bulunduğunu kaydeden Tuzcu, şöyle konuştu:“Konya, Ankara, İzmir, Afyon ve İstanbul'da eşzamanlı olarak operasyon yaptık. Konya Emniyet Müdürlüğü polisleri yapılması gerekeni yaptı."

SUÇ ÖRGÜTÜ ÜYELERİ YAKALANDI

Holding'in parasını yağmalayanlarla bir organize suç örgütünün ilişki içinde olduklarını belirten Tuzcu, “Genişletilen çalışmalarla Türkiye geneline yayılmış bir organize suç örgütünün üyelerini yakaladık. Bunlar içinde örgütün İstanbul, Ankara, İzmir, Konya ve İç Anadolu sorumlusu da var. Ancak halen birkaç kişi aranıyor” dedi.

Açıklamada, operasyonlarda değişik çap ve markalarda 7 tabanca, 7 tüfek ile bunlara ait çok sayıda mermi ve fişek, 2 uçaksavar mermisi, 1 gaz bombası ele geçirildiği bildirildi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle