Endonezya: Asya’da yıldızız, teşvik verelim petrol ve gaz için gelin

Hürriyet Haber
08.10.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

Endonezya Sanayi Bakanı Muhammed Hidayat, Türk yatırımcılara özellikle ülke içinde finansman desteği sağlayıp, vergi tatilleri uygulayarak teşvik vermeyi planladıklarını belirtti.

Hidayat, “Türk şirketlerinden öncelikli olarak Petrol ve gaz rafinerisi kurulması noktasında yatırım yapmalarını bekliyoruz. Ham petrolü işlemek için kurulacak bir rafineri yatırımını hükümet olarak sonuna kadar desteklemeye hazırız” diye konuştu.
İş hacmi 5 milyar dolar olur
Türkiye ile Endonezya arasında geliştirmek istedikleri ekonomik işbirliğinin kısa süre içinde sürdürülebilir bir yapıya kavuşturulması gerektiğini anlatan Hidayat, “Endonezya, Asya’nın keşfedilmemiş parlayan yıldızlarından biri. 2015 yılına kadar ülkeye yapılacak toplam yabancı yatırım miktarı 76.2 milyar doları bulacak. Türkiye ile karşılıklı iş hacmimizi 2015 yılına kadar 1.7 milyar dolardan 5 milyar dolara çıkarmayı hedefliyoruz” dedi.
Otomotiv yan sanayi için fırsat
Hidayat, Endonezya’da otomotiv sektörünün de hareketlendiğine dikkat çekerek, geçtiğimiz yıl 760 bin olan otomobil pazarının bu yıl 800 bine çıkacağını söyledi. Hidayat, bu durumun Türk yan sanayisi için ciddi bir potansiyel yarattığını kaydetti.

AVM’ler hepimiz için büyük bir iş fırsatı

ENDONEZYA Yatırım Koordinasyon Kurulu Başkan yardımcısı Azhar Lubis ise ülkesine geçen yıl 16.4 milyar dolarlık yabancı yatırım geldiğini hatırlatarak, Türk yatırımcılarının Endonezya’ya daha fazla yatırım yapmaya başladığını, yapımı devam eden 3 Türk projesi bulunduğunu, bu yatırımların tam potansiyeli yansıtmadığını düşündüklerini, bazı Türk yatırımcıların bu ülkedeki faaliyetlerini genişletmeyi planladığını bildirdi. Lubis, bazı Türk şirketlerinin büyük AVM’ler konusunda çok kuvvetli olduğunu vurgulayarak, “Bu hepiniz için Endonezya’da iyi bir iş fırsatı anlamına geliyor. İmalat sanayimiz de yabancı yatırıma açılmış durumda. Endonezya’yı bir üretim, yatırım merkezi olarak görün” dedi.

2050’de dünyanın en büyük 8’inci ekonomisi olacak

ENDONEZYA’nın İstanbul Fahri Konsolosu Emin Hitay da Türkiye’nin 2023  yılında dünyadaki ilk 10 ekonomiden biri olma hedefini taşıdığını, PwC 2050  Raporu’na göre Endonezya’nın da satın alma gücü paritesine göre 2050’de dünyanın  en büyük 8. ekonomisi olacağını belirterek, gelecekte ilk 10 ekonomiden biri olma  hedefine sahip ve gelişmekte olan ülkeler arasında yıldızı parlayan bu iki  ülkenin birlikte başarıya imza atacağına inandığını ifade etti.
 

Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı