GeriEkonomi Enayi miyiz, halka satarak bu fiyatları bulamayız
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  7
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Enayi miyiz, halka satarak bu fiyatları bulamayız

Türk Telekom’un yüzde 55 hissesinin satışında neden halka arz yerine blok satış yapıldığı şeklindeki eleştirileri yanıtlayan Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, ‘Yüzde 55’i halka arzla bu paraya satılmaz. Yazık, günah değil mi bu millete? Birkaç milyar dolar eksik, hangi akla sığıyor. Halka arz, halka arz... Bu fiyatı bulamazsın. Yarı fiyatını bulursun’ dedi.

TÜPRAŞ’ın beklenenin üzerinde fiyatla satılmasının arkasında, hisse satışı ile birlikte yönetim devrinin de olduğunu söyleyen Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, ‘Erdemir’in yüzde 46’sını niye halka arz etmiyoruz? Enayi miyiz biz? Yönetim hakkını satıyoruz beyler. Para oraya gelecek’ dedi. Unakıtan, düzenlediği basın toplantısında, Türk Telekom özelleştirmesi sonrasında açılan davada Danıştay’ın iptal kararı vermeyeceğine inandığını söyledi. Telekom’u uzun çalışmalar neticesinde özelleştirdiklerini kaydeden Unakıtan, hukuka dikkat ettiklerini ve işlemleri hukuka uygun yaptıklarını ifade etti.

HALKA YARIYA SATILIR:

Telekom’da 6.5 milyar dolar ile Türkiye’nin en büyük özelleştirmesini gerçekleştirdiklerini belirten Unakıtan, şöyle konuştu: ‘Biz, ‘3 yılda 15 milyar dolar yabancı sermaye gelmesi lazım’ diyorduk. 6.5 milyar dolar bir işlemle geliyorsa, bu Türkiye için fevkalade önemlidir. Eğer biz, bu özelleştirmeyi başaramazsak Türkiye için fevkalade kötü olur. Hem özelleştirmeye güven ve istikrar bakımından, hem yabancı sermaye hem Türkiye’nin ekonomik büyüklükleri bakımından yanlış olur, kötü olur. Türkiye, bunun faturasını zor öder. Burada B planı falan da yok. Ben sayın bakanla da (Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım) konuştum. ‘Ben böyle bir şey demedim’ dedi. Telekom’un yüzde 55’inin halka arzedilmesi imkansız gibidir. (Hesap mı bilmiyorsun, dayak mı yemedin) derler. Yüzde 55’i halka arzla bu paraya satılmaz. Yazık, günah değil mi bu millete? Birkaç milyar dolar eksik, hangi akla sığıyor. Halka arz, halka arz... Bu fiyatı bulamazsın. Yarı fiyatını bulursun.’

BAKKAL DÜKKANI DEĞİL:

Unakıtan, Türkiye’de 20 yıldan bu yana yapılan özelleştirmelerinin tutarının 8 milyar dolar iken yalnız 2005 yılında yaptıkları özelleştirmelerin tutarının 16.2 milyar doları bulduğunu bildirerek, ‘Bu Türkiye Cumhuriyeti tarihinde bir ilktir’ dedi. Özelleştirmenin kolay bir iş olmadığını, ÖİB’nin özverili çalışmaları ile bu noktaya gelindiğini ifade eden Unakıtan, özelleştirme için altyapı çalışması gerektiğini belirtti ve ‘Ayakkabı dükkanı satmıyorsunuz, koca koca şirketler satıyorsunuz. Devletin malı sattığımız. Prosedür de uzun oluyor. Bizden hemen özelleştirme soranlara en güzel cevap bu...’ diye konuştu.

18.2 MİLYAR DOLAR:

Unakıtan, kendi hükümetleri döneminde geçen 2.5-3 yıl içinde yapılan özelleştirmelerin tutarının 15.2 milyar dolara ulaştığını, Atatürk Havalimanı’nın özelleştirmesinin de ilave edilmesi halinde kendi hükümetleri döneminde 18.2 milyar dolar tutarında ihalenin gerçekleştirildiğini belirtti. Unakıtan, 2003 yılında 27, 2004’de 27, 2005 yılında da bugüne kadar 20 olmak üzere son 2.5-3 yıllık dönemde toplam 74 özelleştirme ihalesinin yapıldığını kaydetti. Yine 2003 yılında 4, 2004’de bir ve 2005 yılında 3 adet olmak üzere 8 İMKB işlemi gerçekleştirildiğini ifade eden Unakıtan, şöyle devam etti: ‘Bu işlemler ile 41 şirketteki kamu hisselerinin tamamı, 2 şirketteki kamu hisselerinin bir bölümü, 20 tane işletme, 6 tane liman, Emekli Sandığı’na ait Kuşadası Tatil Köyü ve Hilton Oteli, araç muayene istasyonları, 1000’in üzerinde varlık ve gayrimenkul satışı ve özelleştirmesi gerçekleştirildi.’

Tüpraş’ı Koç mu, biz mi daha iyi yönetiriz

MALİYE Bakanı Kemal Unakıtan, Tüpraş’ı Koç Grubu’nun aldığını hatırlatarak, ‘Tüpraş’ı Koç mu iyi idare edecek biz mi iyi, soruyorum size’ dedi. Özelleştirmelerin yanında kapsamda bulunan kuruluşların finansman açığının da önemli olduğunu hatırlatan Maliye Bakanı, 2000 yılında kapsamdaki kuruluşların 605 milyon dolar olan finansman açığının bu yıl 150 milyon dolara çekildiğini söyledi. Bir dönem, özelleştirme gelirlerinin giderleri karşılamadığı yönünde eleştiriler olduğunu hatırlatan Unakıtan, ‘özelleştirme kapsamındaki işletmelerin gayri ekonomik durumundan dolayı o kadar çok açığı oluyor ki. Örneğin 2000 yılında 605 milyon dolar imiş. Yok yere 605 milyon dolar veriyorsunuz veyahut da borçlanıyorsunuz. Bunu kim ödüyor? Bunu bu millet ödüyor. Sonra da ‘niye özelleştirme yapalım, yapmayalım dursun’. 605 milyon dolar ve giderek artarak gelen açıklar var. Bunlar kapsama alınanlar, bir de alınmayanlarda yüz milyonlarca dolar var. İşte hep kara delikler’ diye konuştu.

Özel sektörden ‘malımızı satın’ diyen var

MALİYE Bakanı Kemal Unakıtan, özel sektörden de Özelleştirme İdaresine, kendi mallarını satmaları teklifleri geldiğini ifade etti. Unakıtan, ‘Tüpraş için Petrol İş Sendikası’na bir teşekkür etmeyecek misiniz?’ şeklindeki soruyu da ‘Bana o mantık ters geliyor. (İptal edilmezse bu parayı bulamazdık) demek. Ya tersi olsaydı’ şeklinde yanıtladı. Unakıtan, fiyatı öğrendiğindeki duygularını soran bir gazeteciye de ‘Hissiyatlarım bana ait. Ama rakam beni oldukça memnun etti’ dedi.

Elektrikte adil tarife için özelleştirme şart

ELEKTRİK
dağıtım özelleştirmelerine de değinen Kemal Unakıtan, bunun serbest piyasa ekonomisine geçiş ve kayıp-kaçak oranlarının azaltılması ile daha iyi hizmet sunulması açısından önemli olduğunu vurguladı. Devletin yatırımlarının zaman zaman aksadığını, devletin yıllardır enerjiye ciddi bir yatırım yapamadığını söyleyen Maliye Bakanı, ’Türkiye daha iyi yatırım ve dağıtım ağı ile daha adaletli tarife istiyorsa, muhakkak elektrik dağıtım özelleştirmelerini yapmak zorundayız’ dedi. Hükümet olarak elektrik dağıtımı özelleştirmelerinde hedeflerinin uzun vadede elektrik fiyatlarının artırmamak olduğunu kaydeden Unakıtan, ‘Burada daha fazla gelir elde etmek amacını bir yana bıraktık, elektrik fiyatlarının uzun vadede artmamasını, hatta azalmasını düşünen bir tarife sistemi getiriyoruz’ diye konuştu. Bu amaçla elektrik dağıtım bölgelerinin özelleştirilmesi sonrası, 5 yıl süreyle geçerli olacak tarifeler konusunda son aşamaya gelindiğin bildiren Unakıtan, bu konudaki taslağın Başbakanlık’a sunulduğunu, söz konusu taslağın yeni dönemde kanunlaşmasından hemen sonra elektrik dağıtım bölgeleri için özelleştirme sürecinin başlamasının hedeflendiğini kaydetti.

Danış: Yeni rafineri projesi fiyatı artırdı

TÜPRAŞ
Genel Müdürü Hüsamettin Danış da bir soru üzerine, satın aldıkları alana 10 milyon tonluk rafineri kurma projelerini, alıcılara tek tek anlattıklarını, yaptıkları yeni çalışmalarda, bu rafinerinin kendisini 5-5.5 yılda değil, 3 yılda geri ödeyeceğinin ortaya çıktığını bildirdi. Danış, bu gelişmenin de fiyatı artıran bir unsur olduğunu belirtti.

Şirin: Kutman ve Unakıtan Hong Kong’ta beraber miydi

ANAVATAN
Partisi İstanbul Milletvekili Emin Şirin, ‘Global Menkul Değerlerin sahibi Mehmet Kutman ile Kemal Unakıtan’ın geçen Ramazan Bayramı’nda Hong Kong’ta beraber olup olmadıklarını’ sordu. Şirin, şunları söyledi: ‘Tüpraş’ın yüzde 14.76’lık payını 07 Ocak 2005 tarihinde Global Menkul Değerler aracılığıyla Ofer’e sattınız. Global Menkul Değerlerin sahibi Mehmet Kutman ile Kemal Unakıtan geçen Ramazan Bayramı’nda Hong Kong’ta beraberler miydi? Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’nın (ÖİB) Tüpraş’ın yüzde 14.76’lık payının satış kararının alınmasında ÖİB’ye, ilgili bakanının ne gibi telkin ve tavsiyeleri olmuştur? Bu satış kararının kamuya açıklanmaması için ÖİB’nin almış olduğu karara, ilgili bakanın ne gibi telkin ve tavsiyeleri oldu? ÖİB, SPK’nın kararına neden uymadı? ÖİB, normal olarak önce yüzde 51’i, sonra yüzde 14’ü satması gerekirken, neden önce yüzde 14’ü satıp, sonra yüzde 51 için ihaleye çıktı?’

Yorumları Göster
Yorumları Gizle