GeriEkonomi En tutumlu Anayasa Mahkemesi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

En tutumlu Anayasa Mahkemesi

En tutumlu Anayasa Mahkemesi
refid:3899606 ilişkili resim dosyası

Bütçe sonuçlarına göre geçen yıl 98 kamu kuruluşunun 30'u bütçelerine sığmadı. Bütçesi en fazla sapma gösteren kuruluş Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü, en tasarruflu kurum da Anayasa Mahkemesi oldu. Cumhurbaşkanlığı ödeneğinin yüzde 76,3'ünü, Başbakanlık da 93.1'ini kullandı.

Maliye Bakanlığı Muhasebat Genel Müdürlüğü verilerinden yapılan hesaplamalara göre, 2005 yılında 34 genel bütçeli kuruluştan 9'una bütçe ödenekleri yetmedi.

Ödenekleri yetersiz kaldığı için yapılan aktarmalarla yılı tamamlayan genel bütçeli kuruluşlar, Adalet Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü, Bayındırlık ve İskan Bakanlığı, Diyanet İşleri Başkanlığı, Sağlık Bakanlığı, Tarım ve Köyişleri Bakanlığı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ve Sanayi ve Ticaret Bakanlığı olarak belirlendi.
Genel bütçeli kuruluşlar arasında en büyük sapma ise yüzde 144,2'lik harcama oranına ulaşılan Tarım ve Köyişleri Bakanlığı'nda meydana geldi. Bu Bakanlık, 4 milyar 414 milyon 428 bin YTL'lik başlangıç ödeneğine karşılık, yılı 6 milyar 367 milyon 571 bin YTL'lik harcama ile tamamladı. 2005 yılına 695 milyon 573 bin YTL ödenekle giren Bayındırlık ve İskan Bakanlığı da, yılı 949 milyon 156 bin YTL ödenekle geride bıraktı. Sağlık Bakanlığı'nda da başlangıç ödeneği 5 milyar 447 milyon 962 bin YTL, yıl sonu harcaması ise 6 milyar 767 milyon 617 bin YTL oldu.

EN TASARRUFLUSU ANAYASA MAHKEMESİ

2005 yılında bütçe ödeneğinin yüzde 45,5'ini harcayan Anayasa Mahkemesi, geride kalan yılın en tasarruflu kuruluşu olarak belirlendi. Ulaştırma Bakanlığı da yüzde 47,2'lik harcama oranı ile bu kuruluşu izledi. Geçen yıl Cumhurbaşkanlığı, bütçe ödeneklerinin yüzde 76,3'ünü, TBMM Başkanlığı yüzde 89,9'unu, Başbakanlık ise yüzde 93,1'ini kullandı.

BÜTÇESİ EN AÇIK VEREN İSE GSGM

2005'de 53'ünü üniversitelerin oluşturduğu 64 katma bütçeli kuruluştan 21'inin bütçesi de yetersiz kaldı. Bütçesi açık veren katma bütçeli kuruluşların 19'unu yüksek öğretim kurumları meydana getirdi. Bu arada geçen yıl harcama oranı yüzde 151 olarak hesaplanan Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü, sadece katma bütçede değil konsolide bütçenin tümünde bütçesi en fazla sapma gösteren kuruluş oldu. GSGM, 267 milyon 45 bin YTL'lik başlangıç ödeneğine karşılık, yıl içinde 404 milyon 70 bin YTL harcama yaptı.

Karayolları Genel Müdürlüğü de yüzde 125,2'lik harcama oranı ile ödeneğinin üstünde gideri olan kuruluşlardan birisi olarak dikkati çekti. Harcama tutarı, başlangıç ödeneğinin üstünde olan eğitim kurumları da, İTÜ, Erciyes, Gaziantep, Harran, Süleyman Demirel, Adnan Menderes, Zonguldak Karaelmas, Mersin, Pamukkale, Kocaeli, Sakarya, Afyon Kocatepe, Kafkas, Çanakkale Onsekiz Mart, Dumlupınar, Gazi Osman Paşa, Muğla ve Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi ile Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü olarak sıralandı.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle