GeriEkonomi ‘En iyi iş okulu’ Harvard’ı da kriz vurdu, gelirinden 11 milyar gitti
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

‘En iyi iş okulu’ Harvard’ı da kriz vurdu, gelirinden 11 milyar gitti

‘En iyi iş okulu’ Harvard’ı da kriz vurdu, gelirinden 11 milyar gitti
refid:12828256 ilişkili resim dosyası

Küresel ekonomik krizin en etkili olduğu dönemde, dünyanın en ünlü üniversitelerinin başında gelen, ünlü işadamlarının da eğitim gördüğü Harvard’ın da zor zamanlardan geçtiği açıklandı.

Eğitim sektörünün kriz dönemindeki en etkin yatırım alanı olarak değerlendirilmesine rağmen, bir araştırma firmasının verilerine göre, Harvard Üniversitesi son 9 ayda medyadaki baskınlığını büyük oranda kaybetti. Dünya genelindeki ilk 200 üniversitenin medyadaki durumlarını karşılaştıran Global Language Monitor (GLM) şirketinin araştırmasına göre, ekonomik krizin üniversitelerin imajları üzerinde de büyük bir etki yarattığı belirlendi.
Görünürlük de azaldı
Pek çok üniversitenin, internet, televizyon ve yazılı basındaki görünürlük konusunda sıralamasında değişiklik yaşanırken listede en çok dikkat çeken okulun, medyada çıkan haberler konusunda yüzde 20’lik bir düşüşe imza atan Harvard Üniversitesi oldu. Gelir bakımından ABD’nin en zengin üniversitesi olan Harvard’ın, kriz döneminde zorda olan bazı teknik üniversitelere ve eyalet kurumlarına kapılarını açmasına rağmen medyada bu yıl büyük bir düşüş yaşamasının önüne geçemediği belirlendi.
11 milyar dolar kayıp
Harvard’ın gelirinin geçen yıla göre 11 milyar dolarlık azalışla 26 milyar dolara düştüğü belirtildi. Bu durumun, 373 yıllık tarihine sahip Harvard’ın son 40 yılda yaşadığı en büyük düşüş olduğu vurgulanırken, okul yönetiminin bir kampusün inşaasını durdurduğu ve personel sayısında azaltma gerçekleştirdiği açıklandı. ABD’nin en zengin ikinci okulu Yale Üniversitesi’nin geliri de yüzde 30 düşerek 16 milyar dolara indi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle