GeriEkonomi ‘En iyi, en sağlam hisse senedi’ dönemi kapanıyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

‘En iyi, en sağlam hisse senedi’ dönemi kapanıyor

SPK, medya ve elektronik ortamda sunulan yatırım tavsiyelerine ilişkin kuralları belirlemek üzere harekete geçti. Gerekli düzenlemelerden sonra artık, herhangi bir hisse senedi için ‘en iyi’, ‘en sağlam’ gibi nitelemeler kullanılamayacak.

Sermaye Piyasası Kurulu (SPK), medya ve elektronik ortamda sunulan yatırım tavsiyelerine ilişkin kuralları belirlemek üzere harekete geçti. Kurul, sermaye piyasalarında yatırım danışmanlığı faaliyetinde bulunan kurumlara ilişkin tebliğde değişiklik yapmayı planlıyor.

SPK Başkanı Doğan Cansızlar, yeni Yatırım Danışmanlığı Tebliği taslağı üzerinde çalışmaların sürdüğünü ve taslağın ilgili bütün çevrelerde tartışılmasını isteklerini söyledi.

Cansızlar, Ekonomi Muhabirleri Derneği (EMD) üyeleriyle ‘Bilgilendirme Toplantısı’nda biraraya gelerek, başta Yatırım Danışmanlığı Tebliği başta olmak üzere, çeşitli konularda merak edilen soruları yanıtladı.

‘‘Yatırım Danışmanlığı Faaliyetine ve Bu Faaliyette Bulunacak Kurumlara İlişkin Esaslar Hakkında Tebliğ’’ taslağı, profesyonel yatırım danışmanlarının yanısıra; medya ve elektronik ortamda sunulan yatırım tavsiyelerine ilişkin ilke ve esasları da içeriyor.

Tebliğ taslağı, ‘‘yatırım danışmanlığı sayılmamasına rağmen’’ bu alanda yorum ve tavsiyelerde bulunanların uyması gereken kuralları çok ayrıntılı biçimde düzenliyor.

KİMLER DANIŞMAN?

Karşılığında maddi çıkar sağlayarak, müşterilere sermaye piyasası araçları ile bunları ihraç eden ortaklık ve kruuluşlar hakkında ve sermaye piyasası ile ilgili diğer konularda yönlendirici nitelikte yazılı veya sözlü yorum ve yatırım tavsiyelerinde bulunulması.

KİMLER DANIŞMAN DEĞİL?

Herhangi bir faaliyetin, mesleğin veya işin yürütlmesi sırasında bu faaliyet, meslek veya işin içerdiği hizmetlerle ilgili olarak, süreklilik arz etmeyen ve istisnai birkaç olaya yönelik olarak yazılı veyşa sözlü yorum veya tavisyelerde bulunulması

Aracı kurumların alım satım aracılığı faaliyetlerinin icrası sırasında, müşterilerine sermaye piyasası araçları bunları ihraç eden ortaklık ve kuruluşlar, piyasa eğilimleri hakkında ve sermaye piyasası ile ilgili diğer konularda yazılı veya sözlü yorum ve yatırım tavsiyelerinde bulunulması Medya ve elektronik ortamda yer alan yorum ve tavsiyeler.

YÖNLENDİRİCİ YORUMLAR

Sermaye piyasası araçları ile bunları ihraç eden ortaklık ve kuruluşlar hakkında ve sermaye piyasası ile ilgili diğer konularda yönlendirici nitelikte yorum ve taviseyelerde bulunacak kişi ve kuruluşların, aşağıdaki ilke ve esaslara uymaları zorunludur.

Hazırlayanın kimliği ve ticari ünvanı, yararlanılan veri ve kaynaklar, kullanılan analiz yöntemi ile yöntemin varsayımları, bilgilerin bir bütün olarak anlaşılmasını sağlamak üzere, varsa kısaltmalar, formüller, terimler ve benzeri hususlarla ilgili açıklamalar,

Sunulan yorum ve tavsiyeler nedeniyle, hazırlayanın kendisi veya üçüncü şahıslar lehine herhangi bir çıkar sağlayıp sağlamadığı,

Hazırlayanın doğrudan veya dolaylı olarak yoruma konu olan sermaye piyasası aracının ihraççısı ile sermaye veya yönetim bakımından bir ilişkisi, varsa buna ilişkin bilgi, teblide yer alan uyarı metninde, bulunduğu yerdeki konum ve kapladığı alan itibariyle hitap ettiği kişi veya kişelerin dikkatini çekecek şekilde yer verilmesi

Bu yorum ve tavsiyelerin özenle hazırlanması ve objektif olması, halkı yanıltan ve aldatan, bilgi ve tecrübe eksikliklerini istismar eden tarzda ifadelere yer verilmemesi, ‘‘en sağlam’’, ‘‘en iyi’’, ‘‘en güvenilir’’ gibi subjektif ve abartılı ifadelere yer verilmemesi,

Sunulan yorum ve tavsiyelerin güvenilir kaynak, belge rapor ve analizlerle desteklenmesi

Herhangi bir sermaye piyasası aracının, halka arzına ilişkin olarak yapılan yorum ve analizlerde, yayımlanmışsa, izahname ve sirkülerin yayımlanacağının belirtilmesi, belli bir getirinin sağlanacağına dair herhangi bir vaad ve veya taahhütte bululunulmaması.

Tahtası kapalı şirketlerden bilgi gelmesini bekliyoruz

SPK Başkanı Doğan Cansızlar, halen İMKB'de işlem sırası kapalı bulunan 29 şirketleri için aldıkları Tavsiye Kararı doğrultusunda, 10 şirketten cevap geldiğini belirterek, kalan 19 şirketten bazılarının ek süre istediğini, o nedenle bir süre daha bekleneceğini söyledi. İşlem sırası kapalı şirket yetkililerin mevcut durumlarını saptamak amacıyla form doldururarak bağımsız denetimden geçmesine yönelik uygulama sonrasında Kurul yetkililelirin bir inceleme yaparak sonuçları İMKB'ye göndereceğini belirten Cansızlar, ‘‘Hiç bilgi gelmezse ne yapılacak?’’ sorusuna, ‘‘Bilgi için zorlayacağız, eleman göndereceğiz’’ yanıtını verdi.

İşlem sırası kapalı şirketlere ilişkin hisselerin alıcısının olabileceğini ve buna ilişkin durumu piyasa kurallarını belirleyeceğini vurgulayan Cansızlar, TMSF kapsamındaki banka şirketlerinin durumu konusunda yaptıkları yasal düzenleme değişikliğini ilgili yerlere ilettiklerini hatırlattı. Cansızlar, bu konuda sağlıklı bir çözüme ulaşabilmek için, Bankalar Yasası'nın 14. maddesinde, bu konuyla ilgili bölümün ‘‘ilk haline dönüştürülmesinin yararlı olacağı’’nı belirtti.

Yatırım danışmanına üniversite zorunluluğu

Taslak tebliğe göre, yatırım danışmanlarının 4 yıllık lisans eğitli veren kurumlardan mezun olmaları ve Kurul'un öngördüğü lisans belgesine sahip olması gerekiyor.

Yazılı, görsel veya işitsel biçimde müşterilere duyurulacak ve yatırım kararlarını etkileyebilecek nitelikte olan araştırmac sonuçlarını müşterilerine duyurmadan önce, kendileri veya üçüncü şahıslar lehine kullanamayacak. Yatırım danışmanları, faaliyetleri sırasında, şu uyarı notunu da yatırımcılara aktaracak:

‘‘Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti SPK tarafından yayımlanan tebliğ çereçevesinde, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak bir sözleşme çerçevesinde sunulur. Burada ulaşılan sonuçlar, tercih edilen hesaplama yöntemi ve veya yorum tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi sağlıklı sonuçlar doğurmayabilir. Ayrıca burada yer alan bilgiler, mali duumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir.’’

Yorumları Göster
Yorumları Gizle