GeriEkonomi En hızlı işbirliği
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

En hızlı işbirliği

En hızlı işbirliği

4.5G için geri sayım devam ederken iletişim operatörleri rakiplerine fark yaratmak için yeni taktikler geliştiriyor. Güney Koreli Korea Telecom ile işbirliği yapan Türk Telekom, Wi-Fi ile mobil interneti birleştiren ‘Giga 4.5G’ ile 1 gbps’lik hıza ulaşacak.  

MOBİL internetteki 4.5G dönemi için geri sayım başladı. İletişim operatörleri altyapı çalışmalarını hızla tamamlarken, abonelerine daha fazla hız sağlamak için yeni taktikler geliştiriyor. Bunlardan sonuncusunu ise Türk Telekom gerçekleştirdi. Barcelona’da düzenlenen Mobil Dünya Kongresi’nde (MWC) Güney Koreli iletişim operatörü Korea Telecom ile işbirliğine imza atan Türk Telekom, ‘Giga 4.5G’ adında yeni bir teknoloji sunacak. Wi-Fi ve mobil internetin birleştirilerek aynı anda kullanılmasını sağlayan bu teknoloji ile kullanıcılara teknik olarak 1 gbps hızında internet bağlantısı sunulacak. 4.5G lansmanı ile birlikte sunulacak Giga 4.5G’yi kullanabilmek için ise akıllı telefonlara bir uygulama indirilmesi gerekecek.

En hızlı işbirliğiTürk Telekom Wi-Fi alanlarına yakın bölgelerde bu yeni teknolojinin kullanılabileceğini ifade eden Türk Telekom CEO’su Rami Aslan, daha sonra Türkiye’de yaygınlaşacağını söyledi. Aslan, “Korea Telecom ile yaptığımız anlaşma Türkiye’yi mobil iletişimde ‘dünya süper ligine’ taşıyacak. Anlaşmayla, dünyanın en hızlı mobil internet teknolojisini Güney Kore’den Türkiye’ye taşımaya hazırlanıyoruz. Türkiye’de 4.5G’nin ötesi olarak sunmaya hazırladığımız bu teknoloji, entegrasyon stratejimizle farklı alanlardaki güçlerimizi birleştirerek neler başarabileceğimizin en güzel örneklerinden biri olacak. 1800 mHz frekansında en yüksek kapasiteye sahip olmamız ve geniş fiber altyapımız sayesinde 4.5G’de en yüksek kapasiteyi sunmaya hazırız. Bu teknoloji ile en yüksek hız deneyimini de sunarak, müşterilerimizi 5G’ye hazırlayacağız” dedi.

STRATEJİK ORTAKLIK

Türk Telekom ile yaptıkları işbirliğinin her iki şirket için de son derece verimli sonuçlar doğuracağını belirten Korea Telecom CEO’su Chang-Gyu Hwang da Türk Telekom ile karşılıklı faydaya yönelik uzun dönemli bir işbirliği hedeflediklerini söyledi. Chang-Gyu Hwang, şunları kaydetti: “Hem Korea Telecom hem de Türk Telekom kendi ülkelerinde 100 yılı aşkın süredir lider telekom operatörü. Bu tarihi anlaşma ile bu liderliğin en az 100 yıl daha süreceğine ve tüketicilerimize en iyi servisi sunmaya devam edeceğimize inancımızı pekiştirmekten mutluluk duyuyorum. 2018 Pyeong-Chang Kış Olimpiyatları’nda dünyada ilk kez 5G hizmetini vereceğiz ve ortaklığımız pek çok alanı kapsayacak.”

İmkânları yoksa 14 şehre nasıl döşediler

FİBER altyapı paylaşımı konusuna değinen Aslan, rakip operatörlerin “Bizim yatırım yapmamıza imkan verilmiyor” eleştirilerine yanıt verdi. Aslan, “Bunu diyen operatöre, ‘Madem imkân verilmiyor, diğer operatör nasıl 14 şehre fiber yatırımı yapmış?’, 14 şehre yatırım yapana da, ‘Diğer illere yapamıyorsanız, bu 14 şehre nasıl izin aldınız?’ diye sormak lazım. Ağrı, Erzurum gibi illerde izin almak daha kolay, neden oralara yapılmadı yatırım?” dedi. Türk Telekom olarak 81 ilde fiber altyapı yatırımları olduğuna dikkati çeken Rami Aslan, fiberde sadece karlılığı yüksek şehirlerde yatırım yapılmasını eleştirerek, rakip firmaların Doğu ve Güneydoğu illerine de açılması gerektiğini söyledi. 

İsraf sorusu manidar

En hızlı işbirliğiRAMİ Aslan, herkesin ayrı ayrı fibere yatırım yapmasının kaynak israfı olduğu yönündeki eleştirilere de yanıt verdi. Fibere yapılan yatırımın yüzde 80’inin iç pazarda kaldığına işaret eden Aslan, burada bir israftan bahsediliyorsa o israfın nerede olduğunun iyi hayal edilmesi gerektiğini söyledi. “Zamanlamaya dikkat edin, israf meselesi neden şimdi konuşulmaya başlandı?” diyen ve herkesin söylediğini yapması gerektiğinin altını çizen Aslan, “Türk Telekom az konuştu çok iş yaptı” yorumunu yaptı. Rami Aslan, diğer operatörlerle işbirliğine kapalı olmadıklarına vurgu yaparak, “Otobanlar ve kırsal alanda yapılacak çok yatırım var. Orada işbirliği yapabiliriz. Herkes yeteri kadar fiber var-yok demeden yatırımını yapsın. Mevcut altyapımızı regülasyona uygun şekilde biz zaten paylaşıyoruz” dedi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle