GeriEkonomi En eski yapı market
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

En eski yapı market

Götzen Türkiye'de ilk şubesini 1995 yılında Merter'de açtı. Bundan 15 gün öncesine kadar market hisselerinin yarısı Tekfen'e aitti. Ekonomik kriz nedeniyle Almanya'daki şubeler iflas etti. Merter şubesinin hisselerinin tamamı da Tekfen'e satıldı.

Türkiye'nin ilk yapı marketi Götzen, Merter'de 17 Temmuz 1995 yılında kuruldu. Almanya'da ise mazisi 30 yıl önceye dayanıyor. İki arkadaş başta bir nalbur dükkanı olarak başlıyorlar işe. Birkaç yıl sonra ise Almanya'nın farklı bölgelerinde 155 yapı marketin sahibi oluyorlar. Derken yurtdışına el atılıyor. Yunanistan ve zamanın Çekolavakya'sından sonra Türkiye'de de bir şube açılıyor.

Tekfen ile yüzde 50 ortaklıkla Merter'de kuruluyor ilk market. Marketin ismi tabelada Götzen, kağıt üzerinde ise Tekzen oluyor. Anlaşılacağı gibi Tekfen'in tek'i ve Götzen'in zen'i biraraya geliyor. Marketin iç düzeni tüm dünyadaki şubelerle tıpatıp aynı.

Türkiye'deki pazara güvenilince ikinci şube Ümraniye'de açılıyor. Ancak bu kez tamamı Götzen'e ait olarak. Kısa bir süre sonra ise İzmir ve Bursa'da yeni inşaatlara başlanıyor.

Derken Almanya'da başgösteren ekonomik kriz nedeniyle Almanya'daki marketler tek tek kapanmaya başlıyor. Merter'deki şube Tekfen ortaklığı sayesinde ayakta kalmayı başarıyor. Fakat aynı durum Türkiye'deki diğer şubeler için geçerli olmuyor. Ümraniye, İzmir ve Bursa şubeleri, Bursa'da faaliyet gösteren bir şirket olan 3G'ye devrediliyor. İsimleri de Stok olarak değiştiriliyor. Merter'de ortaklık bir süre daha devam ediyor.

Nihayet bundan 15 gün önce Götzen hisselerinin tamamı Tekfen Sanayi ve Yatırım'a geçti. Tekzen Genel Müdürü Hasan Şener Bilge, isminin büyük ihtimalle değişmeyeceğini söylüyor.

Eve servis yapılıyor

Marketin güvenlik, taşıma, yemek, temizlik hizmetleri taşeron firmalar tarafından karşılanıyor.

Kasadan geçiş yapan insan sayısı günde ortalama bin 500. Haftasonları sayı ikiye katlanıyor. Müşteriler arasında inşaat profesyonelleri dışında eviyle ilgilenmeyi hobi haline getirenler de var. Müşterilerin yüzde 58'i yüksekokul mezunu.

Götzen'de kiremitten halıya kadar herşey satılıyor. Sipariş üzerine milimetrik ölçülerle raf kesebiliyorlar. Ahşap malzeme alan marangozlar burada kesimini de yaptırabiliyor. Mutfak ve banyo dolapları için de sipariş alıyorlar. Markette kurulan örneklerden birini beğeniyorsunuz. Uzmanlar evinize gelip ölçüleri alıyor ve monte ediyor. Talebe göre ekler de yapılabiliyor. Halılar da evlere gönderilip döşeniyor.

Daha çok erkeklerin alışveriş yaptığı Götzen'de en çok zaman geçirenler alışveriş yapmayanlar. Geçirilmesi gereken zamanı olanlar içeride oyalanıyor. Hatta alışveriş arabalarını bile doldurup, sonra bırakıp gidiyorlar.

Rakamlarla Götzen alışveriş merkezi

Alışveriş alanı 6500 metrekare

Otopark 350 araç

Ürün 65000

Personel 120

Müşteri 1500 (günde)

Çalışma saati 9.00-22.00 (her gün)

Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle