GeriEkonomi En düşük memur maaşı 424 milyon lira oluyor
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  17
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

En düşük memur maaşı 424 milyon lira oluyor

Bakanlar Kurulu, 2003'ün ilk üç ayında düşük maaşlı memura yüzde 13.7, yüksek maaşlı memura da yüzde 6.5 oranında zam yapılmasını kararlaştırdı. Buna göre, en düşük dereceli memur, Ocak ayında 424.3 milyon lira maaş alacak. Memura bütçeden 6 katrilyon lira akacak.

Hükümet, 2003 yılı ilk üç ayı için memura yapılacak zam oranını belirledi. Buna göre, düşük maaş alan memura yüzde 13.7, yüksek maaş alan memura ise yüzde 6.5 oranında zam yapılacak. 2002 Aralık ayında eline net 373 milyon TL geçen evli ve iki çocuklu en düşük dereceli memur Ocak ayında 424.3 milyon TL alacak. Buna, geçen hükümetin aldığı karar üzerine 75 milyon TL'lik seyyanen artıştan net 53.7 milyon TL eklenecek. Memur maaşlarının bütçeye yansıması ise 6 katrilyon civarında olacak.

Bakanlar Kurulu, dün Başbakan Abdullah Gül başkanlığında yaptığı dört saatlik toplantıda, kamu çalışanlarının beklediği zam oranlarını belirledi. Maliye Bakanı Kemal Unakıtan ile birlikte açıklama yapan Hükümet Sözcüsü Abdüllatif Şener, artış oranı belirlenirken, makroekonomik hedeflerin gözönüne alındığını vurguladı. Artışın kamu görevlileri sendikaları ile memur ve memur emeklilerinin beklentilerine uygun olması için azami duyarlılık gösterdiklerini belirten Şener, artışın özellikle aile ve çocuk yardım ödeneğinin arttırılması suretiyle gerçekleştirildiğini söyledi.

Artış oranlarını ise Maliye Bakanı Unakıtan açıkladı. Buna göre, memura 2003 yılının ilk üç ayı için yüzde 6.5 ile yüzde 13.7 arasında değişen oranlarda artış yapılacak. Unakıtan, en düşük derecedeki evli ve iki çocuklu memurun maaşının 373 milyondan 424.3 milyona çıkacağını söyledi. Evli ve iki çocuklu genel müdürün aile yardımı ödeneği dahil, net görev aylığı 2 milyar 318 milyon 240 bin TL olacak. Unakıtan'ın açıklamalarına göre, ayrıca, 2002'de arttırılan ancak ödemesi Ocak ayına ertelenen üç aylık brüt 75 milyonluk seyyanen artış Ocak maaşına 53.7 milyon TL net olarak yansıyacak.

Unakıtan, sosyal ödenekleri de bütçe olanakları çerçevesinde aşamalı olarak arttırma kararı aldıklarını açıkladı. 1989 yılından bu yana arttırılmayan çocuk yardımı katsayısının 50'den 100'e çıkarıldığını belirten Unakıtan, çalışmayan eş için aile yardımı ödeneği katsayısının da 700'den 1000'e çıkarıldığını ifade etti. Buna göre, çalışmayan eş için 10 milyon 290 bin, her çocuk için 1 milyon 715 bin ilave artış yapılacak.

VEKİLLERE ZAM YOK

Unakıtan, TBMM'de görüşülmekte olan 2003 mali yılı geçici bütçe kanun tasarısına eklenen madde ile milletvekillerine ilk üç ay için ödenek ve yolluklarda artış yapılmadığını açıkladı. Artışlardan, memur emeklileri ve sözleşmeli personel de yararlanacak.

Emek Platformu beğenmedi

Bakanlar Kurulu'nun, memur maaşlarına yapılacak zam oranını açıklamasının ardından ilk tepki Emek Platformu'ndan geldi. KESK Genel Başkanı Sami Evren, kamu çalışanlarının beklentisinin bu zam olmadığını, zamlar karşısında demokratik tepkilerini göstereceklerini söyledi.

Emek Platformu Başkanlar Kurulu üyelerinin Başbakan Abdullah Gül ile yaptıkları görüşmenin ardından açıklamalarda bulunan Evren, Emek Platformu'nun bugün (dün) toplanarak, hükümetin acil eylem planını ve Irak'a yönelik ABD savaş politikasını değerlendirdiklerini, bu değerlendirmeleri Başbakan Gül'e aktardıkları söyledi. Platform olarak savaş meselelerini çok önemsediklerini anlatan Evren, bundan sonraki süreçte Emek Platformu'nun bütün savaş karşıtı eylem ve etkinliklere destek vereceğini de söyledi.

Asgari ücret de bugün açıklanıyor

Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nun bugün yapacağı beşinci toplantıda 1 Ocak 2003'ten itibaren geçerli yeni asgari ücretin açıklanması bekleniyor.

Çalışmalarını 22 Ekim'den bu yana sürdüren Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nun yarın gerçekleştireceği toplantıda, Hazine ve DPT Müsteşarlığı ile Hacettepe Üniversitesi'nden gelen veriler doğrultusunda yeni ücretin belirlenip kamuoyuna açıklanabileceği belirtildi. Asgari ücretin, daha önceki yıllarda olduğu gibi 6'şar aylık olarak belirlenmesi de bekleniyor. Türk-İş, asgari ücretin en düşük memur maaşı düzeyinde olmasını isterken, hem Türk-İş, hem de TİSK, asgari ücretin yüzde 50'sinin özel indirim tutarının yükseltilmesi ile vergi dışı bırakılmasını talep ediyor. Türk-İş, asgari ücretin belirlenmesinde dört kişilik ailenin aylık zorunlu gıda harcamasının, TİSK ise sadece çalışan işçinin aylık zorunlu gıda harcaması tutarının dikkate alınmasını istiyor.

Asgari Ücret Tespit Komisyonu, 5 işçi, 5 işveren ve 5 hükümet temsilcisi olmak üzere toplam 15 üyeden oluşuyor. Asgari Ücret, 1 Temmuz'dan bu yana brüt 250 milyon 875 bin, net 184 milyon 251 bin 937 lira olarak uygulanıyor. Bir emsal taban ücret niteliği taşıdığı için, asgari ücretin ayrı bir önemi bulunuyor. Birçok para cezasının da asgari ücrete endeksli olması nedeniyle, bu bütün toplumu yakından ilgilendiriyor.

Devlet 2003'te tek bir taşıt almayacak

Bakanlar Kurulu'nda Acil Eylem Planında yeralan kamu taşıtlarında savurganlığı önleyecek tedbirler de elealındı. Maliye Bakanlığı'nın alternatifli çalışması Bakanlar Kurulu'nda masaya yatırıldı. Hükümet Sözcüsü Abdüllatif Şener, 2003’de genel bütçeli daireler ile kat bütçeli idareler için öngörülen taşıtların alınmayacağını açıkladı. Buna göre devlet 2003 yılı için 2 bin 632 taşıtı almayarak, 100 trilyon liralık tasarruf yapacak. Şener, kamudaki taşıt savurganlığını önlemek için gerekli diğer tedbirlerin Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül ve Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım'dan oluşan komisyonun belirleyeceğini söyledi. SSK ve Bağ-Kur'luların maaş artışının her dönemde daha sonra açıklandığını isöyleyen Şener, bu konuda açıklamanın daha sonra yapılacağını bildirdi. Şener, bir soru üzerine, nema ödemelerinin toplantıda elealınmadığını ifade etti.
False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle