GeriEkonomi En değerli atlar Veliefendi’de koşacak 2.9 milyon dolar ödül dağıtılacak
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

En değerli atlar Veliefendi’de koşacak 2.9 milyon dolar ödül dağıtılacak

En değerli atlar Veliefendi’de koşacak 2.9 milyon dolar ödül dağıtılacak
refid:12363121 ilişkili resim dosyası

İstanbul’da gelecek hafta başlayacak Enternasyonal Yarış Festivali dünyanın en pahalı atlarını, en iyi jokeylerini ve en tanınmış at yetiştiricilerini İstanbul’da buluşturacak. TJK tarafından düzenlenen 6 yarışta at sahiplerine toplam 2.9 milyon dolar ödül verilecek. TJK Yönetim Kurulu Başkanı Behçet Homurlu, “Türkiye için önemli bir tanıtım fırsatı olacak” dedi.

TÜRKİYE Jokey Kulübü’nün 2-3 Eylül’de İstanbul’da düzenleyeceği Enternasyonal Yarış Festivali, dünyanın en pahalı atlarını, en iyi jokeylerini ve en tanınmış at yetiştiricilerini İstanbul’da buluşturacak. France Galop FRBC İstanbul Koşusu, Uluslararası Anadolu Koşusu, Uluslararası IFAHR Koşusu, Topkapı Koşusu, Boğaziçi Koşusu ve Malazgirt Koşusu’ndan oluşan festivalde kazanan at sahiplerine toplamda 2 milyon 975 bin dolar ödül dağıtılacak. Bu festivalin en önemli yanının Türkiye’nin tanıtımı olacağını dile getiren Türkiye Jokey Kulübü Başkanı (TJK) Behçet Homurlu, “Türkiye için önemli bir tanıtım fırsatı. Yarışları binlerce kişi izleyecek. Yabancı basın ve yabancı işadamları burada olacak” dedi.

Değerleri milyon dolarlarla ölçülen atlar özel uçaklarla İstanbul’a getirilecek ve Veliefendi Hipodromu’nda özel bölümlerde tutulacak. Yarışlar bir çok ülkede televizyondan naklen yayınlanacak. Yarışa katılan atlar sahipleri tarafından belirlenen değerleri üzerinden nakliye sigortası yaptırılarak getiriliyor. Atların değerleri tamamen performansına ve aygır olma potansiyeline bağlı olarak değişiyor. Alıştıkları ve her zaman kullandıkları özel yemleri beraberlerinde getiriliyor. Bu yiyecekler arasında özel otlar da bulunuyor. İçme sularında ise farklılıktan dolayı bir sağlık sorunu veya içmeye isteksizlik olmaması için özel önlemler alınıyor. Seyisler ise atlarla birlikte seyahat ediyor.

Geçtiğimiz yıl İstanbul Koşusu’nu Jokey Halis Karataş’la Nasri Artar’ın sahibi olduğu Berraksu kazanırken diğer yarışları kazananlar şöyleydi:

Uluslararası Anadolu Koşusu’nu Jokey Selim Kaya ile Serpil Ataman’ın sahibi olduğu Harputlu Gaggoş
Uluslararası IFAHR Koşusu’nu Jokey Mehmet Kaya ile Lami Katı’nın sahibi olduğu Bozdoğan
Malazgirt Koşusu’nu Jokey Halis Karataş’la Sihis Şimşek’in sahibi olduğu Ayabakan
Boğaziçi Koşusu’nu Jokey Halis Karataş’la Hayrullah Doğan’ın sahibi olduğu İnspector
Topkapı Koşusu’nu ise Jokey Neil Callan ile Gary Tanaka’nın sahibi olduğu Pressing kazanmıştı.

25.5 milyon dolar ikramiye

DÜNYANIN önemli sektörlerinden biri olan at yarışları işadamlarına milyonlarca dolar kazandırabiliyor. Amerika’da yapılan ‘Breeders Cup’ da 14 yarışta 25.5 milyon dolar ikramiye dağıtılırken, Dubai’de düzenlenen Dubai World Cup 16 milyon dolar ikramiye dağıtıldığı belirlendi. 2008 Breeders Cup Classic galibi Raven’s Pass sahibine şimdiye dek tam 4 milyon dolar ikramiye kazandırdı.

Tanıtım ve turizm potansiyeli çok yüksek

İSTANBUL’da 2-3 Eylül tarihleri arasında 6 yarışın yapılacağı Enternasyonal Yarış Festivali’nin önemli bir turizm de yaratacağını dile getiren Türkiye Jokey Kulübü Başkanı (TJK) Behçet Homurlu, şu değerlendirmeyi yaptı: “Bu yarışlara dünyanın dört bir yanından gelen atlar katılacak. Bir çok ülkeden basın, izleyici ve at sahipleri yarışlar için Türkiye’ye gelecek. Bu da önemli bir turizm yaratacak. Dünyanın bir çok yerinden de yarışlar izlenebilecek. Tanıtım ve turizm bu işin Türkiye açısından önemli iki ayağı olacak. Sektör açısından da Türkiye her geçen gün önemli adımlar atıyor. Bu yarışlar da sektör açısından çok önemli.”

Başbakanların emirlerin atları İstanbul’a geliyor

1991’den beri düzenlenen Enternasyonal Yarış Festivali, Avrupa’nın en büyük ve prestijli yarışlarından biri olarak kabul ediliyor. Bu yıl 19’ncusu düzenlenecek festivalde yarışacak bazı atların ünlü sahipleri şöyle:
Dubai Şeyhi Muhammed El Maktum ve ağabeyi Raşit El Maktum
Japon işadamı Gary Tanaka
Arap Emirlikleri Cumhurbaşkanlığı Dış İlişkiler Bakanı Şeyh Mansur bin Zayed Al Nahyan
Katar’ın ünlü rallicisi Nasser el Attiyah
Katar Başbakanı Şeyh Abdullah bin Khalifa Al Thani

Atlar 50 yıl sonra Diyarbakır’a dönüyor

50 yıl önce, Arap atlarının yetiştirildiği haraları ve bu atların yarıştırıldığı hipodromu ile bilinen Diyarbakır’da, tarih yeniden canlanıyor. Yapımı tamamlanan hipodrom 30 Eylül’de açılıyor. Ekim sonunda da yarışların başlaması bekleniyor. Diyarbakırlı Tarım Bakanı Mehdi Eker’in de sıcak baktığı bu girişimle, Tarım Bakanlığı ile Dicle Üniversitesi kentte at yetiştiriciliğini yeniden başlatacak. Konuya ilişkin konuşan AKP Diyarbakır Milletvekili Kudbettin Arzu, Hürriyet’e, “Uygun yem ve bitkilerin yetiştirilmesinin bölgedeki istihdama da katkısı olacaktır” dedi. Yarışların kent için sosyal bir aktivite olacağını belirten Arzu, “Geçmişte at yarışları yapılırdı. Çocukluğumdan hatırlıyorum. Bu yarışlar bugün Koşu Yolu Parkı’nın olduğu yerdeki hipodromda yapılırdı. Eskiden atların yetiştirildiği haralar da yıkılmış durumda” dedi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle