GeriEkonomi En büyük şirket tahvil ihracı gerçekleşti
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

En büyük şirket tahvil ihracı gerçekleşti

En büyük şirket tahvil ihracı gerçekleşti
refid:27865652 ilişkili resim dosyası

Gözde Girişim’in yerel piyasalarda gerçekleştirdiği ilk tahvil ihracı tamamlandı. 2 yıl vadeli, 400 milyon TL tutarındaki tahvil ihracı, bugüne kadarki en büyük şirket ihracı oldu.

Türkiye’nin önemli girişim sermayesi şirketlerinden Gözde, borç sermaye piyasalarındaki ilk tahvil ihracını tamamladı. 300 milyon lira olarak çıkılan, ancak gelen talep üzerine 400 milyon lira olarak tamamlanan tahvil ihracı, aynı zamanda yerel piyasalarda gerçekleşen en büyük şirket tahvili ihracı olma özelliğini de taşıyor.

Gözde Girişim, yüzde 11,46 basit getirili ve iki yıl vadeli olarak gerçekleşen tahvil ihracı ile Türk Lirası şirket tahvilleri piyasasında yerini almış oldu.

Tahviller, toplam 70’in üzerinde nitelikli ve profosyonel yatırımcı tarafından talep gördü. Tahvil ihracına ilişkin konuşan Gözde Girişim Genel Müdürü Mustafa Aydemir, “Tahvil ihracı, son dönemde Türk şirketleri için önemli bir finansman seçeneği haline geldi. Biz de bu fırsatı değerlendirerek Gözde’nin ilk ihracını başarıyla gerçekleştirdik. Böylece, hem yatırımcı ve fonlama tabanının çeşitlendirilmesini sağladık hem de diğer şirketler için de örnek teşkil edecek bir işlemle piyasaya liderlik etmeyi hedefledik. Tahvil ihracı ile elde edilen kaynakları, banka borçlarının replase edilmesinde ve portföy şirketlerinin finansman ihtiyaçlarında kullanmayı planlıyoruz” dedi.

"KİLOMETRE TAŞI OLACAK"
İşleme aracılık eden ÜNLÜ & Co Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut L. Ünlü ise, Gözde’nin Türkiye borç sermaye piyasaları için kilometre taşı olacak bir işleme imza attığını vurguladı. Bu işlemle ÜNLÜ & Co’nun, TL şirket tahvil ihraçlarında işlem hacmine göre yatırım kuruluşları arasında yüzde 25 pazar payı ile birinci sıraya yükseldiğini kaydeden Mahmut L. Ünlü, “Bu piyasadaki ilk 5 yatırım kuruluşu arasında yer alan tek bağımsız yatırım kuruluşuyuz. Gelişmekte olan şirket TL tahvil/bono piyasası, Türkiye’de faaliyet gösteren şirketler için muhakkak değerlendirilmesi gereken fonlama kaynaklarından biri haline geldi” şeklinde konuştu.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle