GeriEkonomi En büyük mirası eğitime bıraktı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  212
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

En büyük mirası eğitime bıraktı

En büyük mirası eğitime bıraktı
refid:6180422 ilişkili resim dosyası

Hayırsever işadamı Kadir Has, kalp krizi sonucu hayatını kaybetti. Cenazesi hafta sonu devlet töreniyle toprağa verilecek.

KADİR HAS'IN ALBÜMÜNDEN

Hayatı boyunca en çok eğitime olmak üzere yaklaşık 500 milyon dolarlık bağış yapan Türkiye’nin en zengin işadamlarından Kadir Has dün kalp krizi geçirerek öldü. Aynı zamanda Türk sanayisinin de duayenlerinden olan Kadir Has, Mercedes, Coca-Cola, Akbank, Karsan gibi dev şirketlerin de kurucuları arasında  bulunuyordu.

KAYSERİ’nin ve Türkiye’nin yetiştirdiği en hayırsever işadamlarından Kadir Hasoğlu (Kadir Has) dün geçirdiği kalp krizi sonucunda hayata veda etti. Kadir Has Üniversitesi’ndeki bir toplantıdan sonra Sarıyer’deki evine dönen Kadir Has saat 15.30 civarında yorgun olduğunu söyledi ve baygınlık geçirdi. Ambulansla Amerikan Hastanesi’ne yetiştirilen Has tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadı.

500 MİLYON DOLAR: 1921 doğumlu Kadir Has’ın hayatı boyunca en çok eğitime olmak üzere kişisel servetinden yaklaşık 500 milyon dolar bağışta bulunduğu tahmin ediliyor. Nuri-Zekiye Hasoğlu’nun evladı olarak Kayseri’de doğan ve 1942’de Boğaziçi Lisesi’nden mezun olan Kadir Has, yine Kayseri eşrafından Mehmet-Şehime Germirli’nin kızı Rezan Hasoğlu ile evliydi. Kendisinin ve eşinin kişisel servetini kapsayan 150 milyon YTL’lik son bağışını da Kadir Has Vakfı’na yapan Kadir Has, aynı zamanda Türk sanayisinin özel sektördeki öncülerinden ve duayenlerindendi. Has, birçok fabrika ve ticari kuruluşun kurucusu olarak adını tarihe yazdırdı. Akbank, Mercedes Otobüs ve Kamyon Fabrikası, Coca-Cola Fabrikası, Karsan-Peugeot Fabrikası gibi kuruluşlara kurucu olarak imza atan Has, Türkiye’nin geleceğinin eğitime ve öğretime yapılacak yatırımlarla aydınlanacağına gönülden inanıyordu.

ÜNİVERSİTE KURDU: Bu nedenle ülke genelinde çok sayıda eğitim kurumuna mali destek verdi. Kendisine, katkılarından dolayı Çanakkale 18 Mart Üniversitesi ve Marmara Üniversitesi’nden Fahdi Doktara payesi verildi. Kadir Has ve eşi Rezan hanım, 1991’de de Kadir HAS Vakfı’nı (HASVAK), kurmuştu. İki hayırsever, tüm servetlerini de bu vakfa bağışlamıştı. Hayırseverliği, halk arasında ’efsane’ olan Kadir Has’a yüzlerce ödül verildi ancak o kendisi için en değerli ödülün Devlet Üstün Hizmet Madalyası olduğunu söylerdi.

EĞRİBUCAK’TAKİ DAĞ EVİ: Has, resmi kayıtlara göre, 10 Eylül 1921’de Kayseri’de dünyaya geldi. Annesi Zekiye Hanım, Erciyes Dağı’nın eteklerine yaslanmış olan Eğribucak semtindeki bir bağevinde, komşu kadınların yardımıyla dünyaya gelen Küçük Kadir, Nuri Has ile Zekiye hanımın ikinci çocuğuydu. Annesi ve babası Hacı Ağazadeler sülalesinden; yani günümüzde Hasağalar diye anılan aileden gelir.

KAYSERİ’DEN ADANA’YA: Kadir Has’ın babası Nuri Bey, Kayseri’deki işini büyütüp o dönemin gözde kenti Adana’da dükkan açar. Kadir Has beş yaşındayken tüm aile Adana’ya taşınır. İlk yıllarda hem dükkanda hem de evde kiracı olurlar, birkaç yıl içinde Nuri Bey ailesi için dört katlı, gösterişli bir ev yaptırır. Kadir Has, tüm Kayserililer gibi hemen iş hayatına geçmek ister. Ancak okuma yazma bile bilmeyen babası buna karşı çıkar ve Kadir Has’ın okuması için dayatır. İstanbul’da Adanalı zengin çocuklarının eğitim gördüğü Boğaziçi Lisesi’ne yazılır. Hocaları arasında Nihal Atsız, Arif Nihat Asya, Nihat Sami Banarlı gibi önemli edebiyatçılar, arkadaş topluluğu içinde ise Şefik Fenmen, Haldun Simavi, Hayrettin Karaca, Emil Galip Sandalcı gibi isimler vardır.

Hayırseverlik gönül işidir bir ’Allah razı olsun’ yeter

KADİR Has, hayırseverlikteki cömertliğiyle de hiçbirzaman övünmezdi. Yaptığı bağışlarıyla ilgili yorumu kendi cümleleriyle şöyleydi: "Bilindiği gibi hayırseverlik, bir gönül işidir, karşılığı ise bir çift ’Allah razı olsun’ sözüdür. Hayır işleri, ülkemizin kalkınması ve milletimizin refahı için yapılmaktır. Gönül ister ki, bu teşebbüslere, hali vakti yerinde olan daha çok insan katılsın. Dinimizde, hayır işi yapan kişiyi kıskanmak, günahtır. Allah, bana hayır işi yaptırıyor. İnşallah bunu sevdiği başka kullarına da nasip eder de onlar da hayır yapmanın ne kadar hayırlı bir iş olduğunu anlarlar."

Sabancı: Hepimize örnek olmuştu

SABANCI Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı, Sabancı ailesinin merhum Kadir Has ile hem hemşehrilik, hem ortaklık, hem de aile dostluğu anlamında uzun yıllara dayalı bir ilişkileri bulunduğunu belirterek, "Kendisi hem iş adamı olarak, hem de bir hayırsever olarak ülkemize çok değerli katkılarda bulunmuş ve örnek olmuştur" dedi. Güler Sabancı, Has’ın vefat haberini büyük bir üzüntüyle öğrenmiş bulunduğunu ifade etti.  Sabancı, "Merhum Kadir Has ile hem hemşehrilik, hem ortaklık, hem de aile dostluğu anlamında uzun yıllara dayalı bir ilişkimiz vardı. Kendisi hem iş adamı olarak, hem de bir hayırsever olarak ülkemize çok değerli katkılarda bulunmuş ve örnek olmuştur" diye konuştu.

Özilhan: Türkiye’de ilkleri başlattı

ANADOLU Grubu İcra Kurulu Başkanı Tuncay Özilhan, işadamı Kadir Has’ın Mercedes’i, Coca-Cola’yı Türkiye’ye getirdiğini ve Türkiye’de ilkleri başlattığını belirtti. Tuncay Özilhan, iş adamı Kadir Has’ın vefatı nedeniyle yaptığı açıklamada, Kadir Has’ın kendisinin akrabası olduğunu ifade ederek, "Kadir Has eniştemin dayısı. Çok sevdiğimiz bir büyüğümüz" dedi. Özilhan, Kadir Has’ın müteşebbis ruhu olan ve Türkiye’ye bir çok ilkleri getiren, iş adamlarının duayenlerinden önemli bir lider olduğunu söyledi. Tuncay Özilhan, "Mercedes’i, Coca Cola’yı Türkiye’ye getirdi. Türkiye’de ilkleri başlattı. Ayrıca hakikaten vakıfla, vakıfçılığı ile kazandıklarını topluma veren, vermeye çalışan, çok büyük projelere destek olan büyük bir liderdi" dedi.

Kayseri yasta

HAYIRSEVER işadamı 86 yaşındaki Kadir Has’ın, İstanbul’da geçirdiği kalp krizi sonucu yaşamını yitirmesi memleketi Kayseri’de büyük üzüntü yarattı. Kadir Has’ın kalp krizi geçirip kaldırıldığı Amerikan Hastanesi’nde yaşamını yitirdiği haberini televizyonlardan öğrenen hemşerileri, büyük üzüntü yaşadı. Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı AKP’li Mehmet Özhaseki, "Doğduğu topraklara vefasını göstermek için özellikle son 10 yıldır yaptığı hayırlarla dualar alan, üniversite gençliğine, eğitime ve sporla kültürel hizmetlere yaptığı eserlerle damgasını vuran Kadir Has’ın ani ölümü bizi çok üzdü. Yaptığı eserlerle adı sonsuza kadar yaşayacak. Ülkemiz böyle hayırseverleri zor yetiştirir. Soyadı gibi ’has’ bir insandı. Yattığı yer nur olsun" dedi. Erciyes Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cengiz Utaş da "Acımız sonsuz. Üniversite gençliği için bu kadar yatırım yapan, onlara ögrenim olanağı sağlayan değerli bir büyüğümüzü kaybetmenin acısını yaşıyoruz. Ülkemize, Kayserimize, gençliğe ve ailesine başsağlığı diliyorum" diye konuştu.

Yalçıntaş: Her alanda büyük katkılar yaptı

 İSTANBUL Ticaret Odası (İTO) Yönetim Kurulu Başkanı Murat Yalçıntaş, vefat eden hayırsever iş adamı Kadir Has’ın, Türk iş hayatına, Türk sanayisine ve ekonomisine, eğitim dünyasına çok büyük katkılar yaptığını belirterek, "Hepimizin başı sağolsun" dedi. Yalçıntaş, Has’ın vefatından dolayı büyük bir üzüntü duyduğunu dile getirdi. Has’ı Türk iş aleminin duayenlerinden biri olarak niteleyen Yalçıntaş, "Kadir Has, Türk iş hayatına, Türk sanayisine ve ekonomisine, eğitim dünyasına çok büyük katkılar yapmıştı" dedi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle