GeriEkonomi En büyük birleşme tamam
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

En büyük birleşme tamam

En büyük birleşme tamam
refid:27122858 ilişkili resim dosyası

DOĞAN Yayın Holding’in tüm aktif ve pasifinin bir bütün halinde Doğan Şirketler Grubu Holding tarafından ‘devir alınması’ suretiyle, Doğan Şirketler Grubu Holding bünyesinde birleşilmesi işlemi başarıyla tamamlandı.

Genel kurullarda onaylanan birleşme işleminin ardından başlayan ayrılma hakkı kullanım süresinin sona ermesiyle birlikte Doğan Yayın Holding ortaklarının sahip oldukları Doğan Yayın Holding paylarının, Doğan Şirketler Grubu Holding payları ile değişimi işlemi de dün (1 Eylül 2014) başladı. Bu çerçevede, Sermaye Piyasası Kurulu’nun (SPK) onaylamış olduğu İhraç Belgesi kapsamında Doğan Şirketler Grubu Holding’in çıkarılmış sermayesi 2 milyar 616 milyon 938 bin 288 Türk Lirası’na arttırıldı. Böylece Doğan Yayın Holding payları da Borsa İstanbul’da son kez dün işlem görmüş oldu ve Borsa kotundan çıkarıldı.

Birleşmenin tamamlanmasıyla birlikte Doğan Şirketler Grubu Holding’in ana faaliyet alanı olarak belirlediği medya, enerji, turizm ve kültür-sanat perakendesi markaları tek bir çatı altında toplandı. Doğan Şirketler Grubu Holding Yönetim Kurulu Başkanı Begümhan Doğan Faralyalı, tüm faaliyetlerin Doğan Şirketler Grubu Holding çatısı altında yürütülmesiyle sade ve yalın bir kurumsal yapının oluştuğunu belirterek, böylelikle grubun daha fazla odaklanarak güçlenmesine önemli katkılar sağlayacağını kaydetti.

TÜRKİYE İÇİN DEĞER YARATMA

Begümhan Doğan Faralyalı birleşmeye ilişkin değerlendirmesinde sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu birleşmeyle birlikte finansal yapımızın yanında grup şirketlerimizin kurumsal yetkinliklerini daha da güçlendirmiş bulunuyoruz. Sahip olduğumuz kurumsal yönetim anlayışı ve faaliyet gösterdiğimiz alanlardaki uzmanlığımızın da katkısıyla faaliyet alanlarımızdaki istikrarlı ve sürdürülebilir performansımızla ülkemiz için değer yaratmaya devam edeceğiz.”

Tüm süreci çok şeffaf bir şekilde yürüttük

DOĞAN Şirketler Grubu Holding İcra Kurulu Başkanı Yahya Üzdiyen, birleşmenin Türkiye’de halka açık ortaklıklar arasında özkaynakları itibarıyla en büyük işlem olduğunu vurgulayarak, bu birleşmenin gündeme gelmesinden genel kurulların tamamlanmasına ve ayrılma hakkının kullanılmasına kadar tüm sürecin şeffaflıkla yürütüldüğünün altını çizdi. Sürecin başlangıcından bu yana tüm hissedarların sürecin ayrıntıları ile ilgili detaylı bir şekilde bilgilendirildiğini kaydeden Üzdiyen şöyle konuştu:

“Birleşmenin hem Doğan Şirketler Grubu Holding hem de Doğan Yayın Holding hissedarları açısından sorunsuz tamamlandığını belirtmekten memnuniyet duyuyorum. Doğan Yayın Holding’de ayrılma hakkını kullanan yatırımcı sayısının sınırlı kalması ve Doğan Şirketler Grubu Holding’de hiçbir hissedarımızın birleşmeye muhalefet şerhi vermemesi bizleri ayrıca memnun etti. Bu birleşmeden ortaya çıkacak sinerjiyle birlikte Doğan Grubu’nun çok daha büyük başarılara imza atacağına inanıyor, bizlere duydukları güven için yatırımcılarımıza bir kez daha teşekkür ediyorum.”

Türkiye’de özkaynakları itibarıyla halka açık şirketler arasında gerçekleşen en büyük birleşme niteliğindeki bu işlemle Doğan Şirketler Grubu Holding’in finansal gücünün ve sürdürülebilirliğinin daha da geliştiğini belirten Üzdiyen “Daha sade hale gelecek iştirak yapımızla hissedarlarımıza daha fazla değer yaratma olanağına kavuşacağımıza inanıyorum” dedi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle