GeriEkonomi En büyük bakır rezervinde sona yaklaşıldı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

En büyük bakır rezervinde sona yaklaşıldı

En büyük bakır rezervinde sona yaklaşıldı
refid:24639615 ilişkili resim dosyası

Kastamonu Hanönü’nde Türkiye’de özel sektörü tarafından bulunan en büyük bakır rezervini çıkarma çalışmaları devam ediyor.

İlbak Holding kuruluşu olan Asya Maden tarafından yürütülen çalışmalarla ilgili bilgi veren İlbak Holding yöneticisi Murat İlbak, “iki yıldan bu yana Türkiye’de özel sektörün tarafından bulunan en büyük bakır rezervini Türk ekonomisine kazandırmak için yaptığımız yatırımda artık sona yaklaşıyoruz” dedi.

İlbak, yurtdışından konuyla ilgili uluslararası kuruluşların yaptığı çalışmalar hakkında bilgi vererek “Türk ekonomisi için çok önemli bu rezervin kullanıma girmesi amacıyla yaptığımız çalışmalarda, maden sahasına ulaşım için 30 km yol yapıldı. 55 bin metrelik sondajdan sonra 2.000 hektarlık jeolojik harita hazırlandı. Bu çalışmalar sonunda 24.5 milyon ton görünür ve 12 milyon ton muhtemel bakır rezervi olduğu ortaya çıktı" dedi.

Türkiye’nin bakır konusundaki cari açığının 4 milyar dolar olduğuna işaret eden İlbak, "Bu rezerv bu açığı önemli oranda olumlu etkileyecek. Bu rezervin işlenmesi sonucunda Türkiye bakır ihtiyacının yaklaşık %10’u karşılanacak” diye konuştu.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle