En akıllı şov

Ahmet CAN
05.01.2016 - 21:11 | Son Güncelleme:

Dünyanın en büyük tüketici elektroniği fuarı Consumer Electronics Show 2016 (CES) ABD’nin Las Vegas şehrinde başladı. 2.4 milyon metrekarelik alanda kurulan fuarda teknoloji şirketleri tüm yeniliklerini tanıttı. Elektrikli otomobillerden akıllı cihazlara kadar birçok ürün önümüzdeki döneme damga vuracak.

ABD’nin Las Vegas şehrinde düzenlenen dünyanın en büyük teknoloji fuarı Consumer Electronics Show 2016 (CES) başladı. Fuar için 50 futbol sahasından daha büyük bir alana denk gelen 2.4 milyon metrekarelik kapalı alan Las Vegas’a kuruldu. İrili ufaklı birçok şirketin katıldığı CES 2016’da robotlar, 3 boyutlu yazıcılar, sanal gerçeklik gözlükleri, akıllı cihazlar, elektrikli otomobiller, işlemciler, akıllı telefonlar ve televizyonlar başta olmak üzere birçok ürünü grubu tüketicilerin ilk kez beğenisine sunuldu.

1.4 MİLYAR TELEFON

Toshiba TNB’nin davetiyle katıldığımız CES 2016 fuarının açılışından önce ise tüketici elektroniği pazarı hakkında bilgiler paylaşıldı. Bu bilgilere göre 2016 yılında 1 milyar 414 milyon adet akıllı telefon satılması bekleniyor. 3D yazıcı pazarı ise hızla büyümeye devam edecek ve yüzde 38 büyümeyle 179 bin cihaz satışına ve 152 milyon dolar ciroyu geçecek. 4K TV pazarının bu yıl yüzde 65 büyümesi beklenirken, sanal gerçeklik pazarı ise yüzde 440 büyümeyle birlikte 440 milyon dolara ulaşacak.

1000 beygirlik elektrikli

ELEKTRİKLİ araç üreticilerine bir yeni marka daha eklendi. Faraday Future adındaki yeni elektrikli araç üreticisi CES 2016’da FFZERO1 modelini tanıttı. 1000 beygir gücündeki elektrikli motoruyla dikkat çeken FFZERO1, 0’dan 100 km/saat hıza 3 saniyeden az sürede ulaşabiliyor. Şirket yöneticilerinin paylaştığı bilgilere göre araç FFZERO1 saatte 320 km hıza ulaşabiliyor. FFZERO1’in tasarımıyla da dikkatleri üzerine çekiyor. Tek kişilik olarak tasarlanan aracın tavan kısmı tamamen camdan oluşuyor. Aracın koltuğu sürücünün rahat bir şekilde geriye yaslanması için özel olarak şekillendirilmiş. Direksiyonu ise yarış arabalarında karşılaştığımız şekilde ele oturan ve ana olarak 2 tutma noktası bulunan direksiyon simitleri örnek alınarak üretilmiş. Faraday Future sözcüsü Stacy Morris, şu anda aracın konsept çalışmalarının tamamlandığını ve önümüzdeki dönemlerde sınırlı sayıda satışa çıkacağını açıkladı.

Robot projektör

TV’lere alternatif olan projektörler genellikle evde veya ofiste kullanılıyor. Ancak en büyük sorun ise kilolarca ağırlığa sahip olan projektörleri taşımak. Bunun için harekete geçen Cerevo adındaki teknoloji şirketi Tipron adında bir projektör robotu geliştirdi. Bu robot, akıllı telefonlara indirilen bir uygulama ile kontrol ediliyor. Ajandanız, alarmınız veya akıllı telefonunuza gelen bildirimler Tipron tarafından duvara yansıtılıyor. Önümüzdeki aylarda birçok ülkede satışa sunulacak robotun satış fiyatının ise 1000 dolardan başlaması bekleniyor.

El hareketleriyle kontrol

ROBOT teknolojileri konusuna odaklanan Ziro şirketi, bu cihazların kontrolü için özel bir hareket sensörü geliştirdi. Eldivene bağlı olarak çalışan bu sensör, kullanıcıların tüm el hareketlerini algılıyor. Buna göre ise sensörün bağlı olduğu motorları harekete geçiriyor. Özellikle robot geliştirmek isteyenlere yönelik olarak tasarlanan eldiven ve motorlar 149 dolardan satışa çıkacak.

Sürücüsüz otoların
beyni olacak

GRAFİK işlemciler konusunda önde gelen şirketlerin başında gelen Nvidia, CES 2016’ya sürprizle başladı. Sürücüsüz otomobiller için ‘Drive PX2’ adında bir bilgisayar geliştiren şirket, önümüzdeki günlerde otomotiv alanında da boy gösterecek. Hızlı grafik işlemeye yönelik olarak geliştirilen cihaz, 150 dizüstü bilgisayara eşit güce sahip. 12 adet kamera, radar ve ultrasonic sensörden aldığı veriyi işleyebilen cihaz, ilk kullanacak otomotiv şirketi ise Volvo oldu.

Çiçekleri öldürmeyen akıllı saksı

DRONE modelleriyle dikkat çeken Parrot şirketi, CES 2016’da bir sürpriz yaptı ve akıllı saksı modelini tanıttı. Çiçeklerine yeteri kadar bakamayan tüketicilerin imdadına yetişecek bu saksıda 22 litre su deposu, asit sensörü, sıcaklık sensörü ve ışık sensörü bulunuyor. Akıllı telefon veya tabletlere yüklenen bir uygulama ile kontrol edilebilen model, internet üzerinden çiçeğinize bakabilmenizi sağlıyor. Parrot akıllı saksının satış fiyatı 100 dolar.

Kaybolduğunu söyleyen kulaklık

GÜNLÜK hayatta kullanmayı bırakamadığımız teknolojik ürünlerin başında kulaklık geliyor. En çok kaybolan eşyalarımız listesinin başında yer alan kulaklıklar artık kaybolduğunu söyleyecek. Altec Lansing şirketinin geliştirdiği ‘Freedom’ adındaki yeni modeli kullanıcıların bulundukları konuma göre kaybolup kaybolmadığını anlıyor. Kulaklığı kaybettiğinizi anladığında ise akıllı telefona bir bildirim göndererek size kendini hatırlatıyor. Bluetooth bağlantısı ile çalışan Freedom’ın satış fiyatı 149 dolar.

Havadan 4K video için ucuz seçenek

GELİŞTİRDİĞİ farklı seçenekteki drone modelleriyle dikkat çekmeyi başaran DJI, ürün gamına yeni seçenekleri ekledi. 4K video çeken drone modelleri içinde daha uygun satış fiyatına sahip olan Phanton 3 4K modeli, 999 dolardan satışa çıktı. Daha profesyonel kullanımlar için ise Inspire 1 modeli de CES 2016’da tanıtılan dronelar arasında yer aldı.

Devlerden Apple ve Android atağı

AKILLI telefonların ekranlarını araçlara taşıyan arayüzler olan Google Android Auto ve Apple CarPlay, CES 2016’da otomotiv devlerinin odağı oldu. Ford 2017 yılında, Fiat ise 2016 yılı içerisinde Android Auto ve Apple CarPlay platformlarına uyum sağlayacak. Ford 2016 yılında satılan tüm araçları yıl sonuna doğru güncelleyecek. 2017’de ise Android Auto ve Apple CarPlay uyumlu araç modelleri direkt olarak satışa çıkacak. Fiat ise UConnect sistemini yıl sonunda Android Auto ve Apple CarPlay’e uyumlu hale getirecek. Buna ek olarak Toyota ise akıllı telefonlar için kendi bağlantı arayüzünü duyurdu. ‘SmartDeviceLink’ adındaki yeni arayüzün, yeni modellerle beraber kullanıcılara sunulması bekleniyor.

Apple Watch’a anahtarlıklı şarj

AKILLI telefonlarla kullanmaya başladığımız harici bataryalar artık akıllı saatlere de geliyor. Griffin’in geliştirdiği yeni anahtarlık şeklindeki harici batarya aynı zamanda Apple Watch modellerini de şarj edebiliyor. Özellikle seyahatlerde kullanıcıların yardımına koşacak olan bu harici bataryanın satış fiyatı 69.99 dolar.

 

Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı