GeriEkonomi Emsal artışına Mimarlar Odasından tepki
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Emsal artışına Mimarlar Odasından tepki

Emsal artışına Mimarlar Odasından tepki
refid:29861500-spot ilişkili resim dosyası

BURSA Büyükşehir Belediye Meclisinin mayıs ayı toplantısında, 17 ilçenin nazım imar planlarına, "Riskli bina tespit edilerek kentsel dönüşüm yapılması durumunda 0.50 emsal artışı yapılabilir" şeklinde not eklenmesine Mimarlar Odası Bursa Şubesi üyeleri tepki gösterdi.

Bursa Akademik Odalar Yerleşkesi’nde yapılan toplantıda konuşan Mimarlar Odası Bursa Şube Başkanı Can Şimşek, 0.50 emsal artışının yalnızca lüks semtlerde müteahhitlerin iştahını kabartan bir yatırım olduğuna dikkat çekti.

Şimşek, "Elektrik, su, doğalgaz, kanalizasyon gibi alt yapı sistemleri, eğitim ve sağlık kurumları, park ve yeşil alanlar gibi sosyal-kültürel donatı alanlarının aynı kalırken, ortalama emsal değeri 0.90-1.00 olan alanlara 0.50 ek emsal hakkı tanımak ilimle, fenle, teknikle açıklanabilecek bir durum değildir" dedi.

"BUL KARAYI AL PARAYI"

Şimşek, emsal artışı için kullanılan "Yık binanı, kap 0.50’yi" sloganına da ilginç bir benzetme ile cevap verdi. Şimşek, "’Bul karayı, al parayı’ tarzı söylemler yöneticilerin aczini ve iş bilmezliğini göstermektedir. Yalnızca Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe değil, bu kararı savunan kim varsa adil bir ortamda onlarla konuşmaya hazırız. Yöneticilerimiz, kentsel dönüşüm adına en kolay yolu seçmişlerdir. Bu kent 20 yıl sonra yaşanmaz hale geldiğinde, trafik işlemez, alt yapı yetmez olduğunda, insanlar çocuklarını yazdıracak okul, hastalarını götürecek hastane bulamadıklarında bunun vebalini taşıyanlar hesabını vereceklerdir" ifadelerini kullandı.

TMMOB Mimarlar Odası Bursa Şubesi olarak gerektiğinde ‘halka rağmen, halk için’ yaşanabilir kent mücadelesini sürdüreceklerini söyleyen Şimşek, Bursalı vatandaşların rant hesapları ve göz boyamalara aldanmaması gerektiğini ve Bursa’ya sahip çıkmaları gerektiğini söyledi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle