GeriEkonomi Emniyet siber güvenliği taşeronla sağlayacak
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Emniyet siber güvenliği taşeronla sağlayacak

Emniyet siber güvenliği taşeronla sağlayacak

EMNİYET Genel Müdürlüğü, adli bilişim ve siber suçlarla mücadelede çalıştırılacak bin 187 teknik personel için taşeron ihalesine çıktı.

Nisan ayından bu yana kısım kısım yapılan ve büyük bölümü sonuçlandırılan ihalelerde, 2020 yılı sonuna kadar “siber suçlar ve adli bilişim analizlerinde” çalıştırılacak personel için firmalarla hizmet alımı sözleşmesi imzalandı. Taşeron çalışanların kadroya alınmasıyla ilgili düzenleme, önümüzdeki günlerde mecliste kabul edilirse ise söz konusu personelin işçi olarak kadroya alınması söz konusu olabilecek.

SÜREÇ NİSANDA BAŞLADI

Siber orduyla ilgili ilk ihale, Nisan ayında yapıldı. 19 Nisan’da yapılan ihalenin ismi, “adli bilişim incelemeleri ve siber suç analizlerinde geçici olarak çalıştırılacak 500 teknik personel temini” oldu. 29 bölüm halinde yapılacağı duyurulan ihalenin sadece iki bölümü sonuçlandı. Pazarlık usülüyle yapılan ve bu nedenle ilana çıkılmayan ihalede, hizmet satın alınacak personelin çalışma süresi de 3.5 yıl olarak belirlendi. Buna göre, taşeron siber güvenlik uzmanları 1 Haziran 2017-31 Aralık 2020 arasında çalışacak. Mayıs ayında sonuçlanan ihalenin bir bölümü için 19 milyon 198 bin 296 TL’lik, diğer bölümü için de 11 milyon 703 bin 353 TL’lik sözleşme imzalandı.

424 PERSONEL İÇİN YENİ İHALE

Emniyet Genel Müdürlüğü, aynı kapsamda Haziran ayında da bir ihale açtı. Yine pazarlık yöntemiyle yapılan ihale tam 23 ayrı bölüme ayrıldı. Taşeron personelin çalışma süresi de 1 Ağustos 2017-31 Aralık 2020 olarak belirlendi. Yayınlanan sonuç ilanlarına göre, ihalenin tüm bölümlerini iki ayrı firmanın verdiği teklifler kazandı. Bu tekliflerin toplamı 138 milyon 403 bin 659 lira oldu. Kamu ihale platformuna da ihalenin 14 bölümü için sözleşme imzalandığı bilgisi yüklendi. Bu sözleşmelerin toplamı ise 55 milyon 101 bin lira olarak gözüküyor.

AĞUSTOS’TA BİR İHALE DAHA

İhale kayıtlarına göre Ağustos ayında, aynı kapsamda 193 teknik personel alımı ihalesine daha çıkıldı. Yine 2020 yılı sonuna kadar personel çalıştırılması işini içeren ve 7 bölüme ayrılan ihalede, tüm bölümlerle ilgili sözleşme de imzalandı. Bu sözleşmelerin toplam bedeli de 74 milyon 860 bin TL oldu.

70 PERSONEL ALIMI DAHA

Emniyet’in son ihalesi de Kasım ayında sonuçlandı. Bu kez adli bilişim incelemeleri ve siber suç analizlerinde çalıştırılacak 70 teknik personel temini için ihale yapıldı. Yine pazarlık yöntemiyle ve 3 kısımda yapılan ihaleyi bu kez iki firmanın teklifleri kazandı. Bu firmalarla yapılan ve 2020 yılı sonuna kadar geçerli olacak ihalenin toplam sözleşme bedeli de 22 milyon 667 bin lira oldu.

 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle