GeriEkonomi Emlakköy
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Emlakköy

Emlakköy
refid:25544886 ilişkili resim dosyası

Arnavutköy’de hayvan satıcısından bakkala, marketten kasaba herkes emlakçı oldu.

3’üncü havalimanı ve köprü ile Kanal İstanbul projesi Arnavutköy’ü ‘Emlakköy’e dönüştürdü. Hayvan satıcısından, manavına, bakkalından kasabına kadar herkesin emlakçı olduğu olduğu bölgede emlak ofisleri 1000’i geçti.

ÇILGIN projeler İstanbul’daki birçok ilçenin kaderini değiştirdi. Bunlardan biri de Arnavutköy. Kanal İstanbul, 3. köprü, yeni şehir ve 3. havalimanı gibi projelerle arsa cenneti haline gelen Arnavutköy’de fiyatlar yüzde 100’ün üzerinde arttı. Yatırımcıların bölgeye yığılmasıyla birlikte emlak ofislerinin sayısı arttı. Arnavutköy’ün merkezi ve köyleri emlak ofisleriyle doldu. Öyle ki bölgede marketten çok emlakçı var. Belediye yetkililerinin verdiği bilgiye göre resmi kayıtlı emlakçı sayısı 138. Oysa faaliyette olan emlak dükanları 1000’i geçti.

HAYVAN DA SATIYOR, ARSA DA

İlçenin merkezinde emlak ofisleri iş hanları ve cadde üzerindeki dükanlarda konumlanıyor. Köylere inildiği zaman baraka tarzı yapılar dikkat çekiyor. Öyle ki hayvancılık yapanlar bile kendi imkanlarıyla yaptıkları derme çatma yapılarda arsa satışı gerçeleştiriyor. Farklı iş kollarında faaliyet gösteren ticari birimler ise camlarına astıkları ilanlarla arsa satışına dahil oluyor. Emlak dükkanlarının dış cephelerinde Kanal İstanbul ve 3. havalimanı projelerinin fotoğrafları kullanıyor ve bölgenin yapacağı prime vurgu yapılıyor.
Emlak ofislerine olan talep bölgedeki ticari birimlerin kira fiyatlarını uçuşa geçirdi. 2 yıl önde merkezdeki 50 metrekare bir dükkanın kiralama bedeli 400-500 lirayken bugün 2 bin ile 3 bin liraya kadar çıktı. Bölgenin eski emlakçıları sayının bu denli artışıdan endişeli. Arsa satışlarının gayrimenkul konusunda yeteri bilgiye sahip olmayan kişilerin eline geçmesinin yatırımcıyı da yanıltacağı düşünülüyor. Konuştuğumuz emlakçılar satışların 6 ay öncesine göre daha durgun olduğunu söylüyor. Emlak uzmanlarına göre yatırımcılar Kanal İstanbul projesinin detaylarını bekliyor.

Geçen yılın zam şampiyonu

2013’de arazi fiyatları en çok Arnavutköy’de zamlandı. Fiyatlar yüzde 69 artarak metrekaresi 183 TL’ye ulaştı. Doğusunda Eyüp, güneydoğusunda Başakşehir ve Esenyurt, güneyinde Büyükçekmece ve batısında Çatalca ilçelerine komşu olan Arnavutköy, aynı zamanda Karadeniz’e kıyısı olan İstanbul ilçelerinden. 2008 yılında ilçe statüsüne kavuşan Arnavutköy’ün Küçükçekmece ve Büyükçekmece Gölü’ne de kıyısı bulunuyor. İlçenin köyleri Baklalı, Balaban, Boyalık, Hacımaşlı, Karaburun, Tayakadın, Yaasıören ve Yeniköy.

Aracılar da kazandı

BÖLGEDE artan talep emlakçılar kadar aracıların da yüzünü güldürdü. Emlakçıların verdiği bilgiye göre yüzde 3 komisyon ile çalışan aracı kişiler bir ofis açmadan çalışıp büyük kazanç sağladı.

Almadan önce araştırın

ARSA yatırımcılarını uyaran TSKB Gayrimenkul Değerleme Genel Müdürü Makbule Yönel Maya, bilinçsiz yapılan alımlarda yatırımcıların zarara uğradığına dikkat çekti. Büyük altyapı projelerine yakın arsalarda kamulaştırma yapıldığına dikkat çeken Maya, “Bölgedeki imar planlarına bakılıp, arsa konut alanı mı, kentsel tasarım alanı mı incelenmeli. Büyükşehir Belediyesi ve ilçe belediyesi ile iletişim içinde olunup askıya çıkan planlar takip edilmeli” dedi.

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle