GeriEkonomi Emlakbank'ın Mutlukent'i Yapı Kredi'yle canlandı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Emlakbank'ın Mutlukent'i Yapı Kredi'yle canlandı

Türkiye Emlak Bankası'nın 1994 yılında ‘‘ucuz konut satmak’’ amacıyla başlattığı Mutlukent projesi, Yapı Kredi'nin Gebze'deki ‘‘Bankacılık Üssü’’ sayesinde canlandı. Bankacılık Üssü'nün devreye girmesiyle, Mutlukent evlerinin satışları arttı.

YAPI Kredi Bankası'nın 150 milyon dolarlık yatırımla Gebze'de kurduğu ‘‘Bankacılık Üssü’’, Türkiye Emlak Bankası'na yaradı. Emlakbank'ın 1994 yılında ‘‘ucuz konut satmak’’ için başlattığı, ancak satışları iyi gitmeyen Mutlukent projesi, Bankacılık Üssü sayesinde yeniden canlandı. Yapı Kredi'nin Gebze'deki yeni merkezinde çalışanlardan 70-80 kişilik bir grup, Mutlukent'ten ev aldı.

ÇİLLER İSTEMİŞTİ

Emlakbank, Mutlukent projesini Aydın Ayaydın'ın Genel Müdürlüğü döneminde, o günlerde Başbakan olan Tansu Çiller'in isteği üzerine başlattı. Çiller'in, ‘‘dar gelirli için konut projesi başlatalım’’ talimatı üzerine, Emlakbank, Gebze'de ‘‘Mutlukent’’ projesini başlattı.

O günlerde yapılan kampanyalara rağmen, dar gelirliler Mutlukent'e beklenen ilgiyi göstermedi. Sonuçta Mutlukent, Emlakbank'ın zaman zaman yaptığı kampanyalı satışlar paketindeki yerini aldı. Gebze'deki Mutlukent'te bugüne kadar 2 bin 526 konut yapıldı. Yapı Kredi'nin ‘‘Bankacılık Üssü’’nün getirdiği canlılığın da etkisiyle, bugüne kadar satılanların sayısı 1362 adedi buldu.

Yapı Kredi'nin kısmen devreye giren, ancak bloklar halinde yapımı da süren ‘‘Bankacılık Üssü’’ tamamlandığında, burada çalışanların sayısı 1000-1500 dolayında olacak. İstanbul'daki ulaşım zorluklarını bilen personelden olanağı olanlar, pratik çözümü Mutlukent'ten konut edinerek buldu. Bunu dikkate alan Yapı Kredi üst yönetiminin, Mutlukent'ten personelinin bir bölümü için toplu alımı da gündeme getirebileceği belirtildi.

Mutlukent'te fiyatlar, Emlakbank'ın kredili satış programlarına göre değişiyor. Emlakbank, 54 ayrı ödeme seçeneği sunuyor. Bu yüzden de, örnek fiyat açıklamıyorlar. Emlakbank, Mutlukent'teki konutlar için en az yüzde 25 peşinat istiyor. Geri kalan ödemede ise, aylık yüzde 5.5 faiz uyguluyor.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle