GeriEkonomi Emlakbank, dövizzededen 6 trilyonunu kurtaracak
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Emlakbank, dövizzededen 6 trilyonunu kurtaracak

Emlakbank, l994 öncesinde aldıkları dövize endeksli konut kredilerini devalüasyon nedeniyle ödeyemeyez duruma düşen ‘‘konutzedeler’’den olan 6 trilyon liralık alacağını tasfiye amacıyla 8'inci kez ödeme kolaylığına gidiyor.

Devlet Bakanı Refaiddin Şahin, Emlakbank yöneticileriyle birlikte düzenlediği basın toplantısında, konutzedeler için getirilen yeni ödeme kolaylığının koşullarını açıkladı. Konutzedelerden dövizden TL'ye geçenlerin borç bakiyesi, 31 Temmuz l997'ye kadar aylık yüzde 5.5 olan faiz oranı bu tarihten itibaren yüzde 3'e çekilerek, 31 Mart 1998 itibariyle yeniden hesaplanacak. Bu yöntemle bulunacak yeni borç bakiyesine iki seçenekli bir tasfiye planı uygulanacak. Kredisini dövize endeksli olarak ödemeye devam edenler de bu uygulamalardan yararlanacak. Sözkonusu borçluların 31 Temmuz l997'deki kurlar üzerinden TL'ye çevrilecek borçları, aylık yüzde 3 faizle eşit taksitle ödeme esası benimsenerek 31 Mart l998 itibariyle yeniden tespit edilecek. Konutzedeler 30 Mayıs'a kadar başvurmaları halinde Emlakbank'ın getirdiği ödeme kolaylıklarından yararlanacak. Borçlarını şu ana kadar ödeyerek kapatanlar ise yararlanamayacak.

Banka tarafından yapılan takipler sonucunda daha önce icra yoluyla ya da kendi isteğiyle elindeki konut Banka'ya devredilenlerin kalan borçları silinecek. Halen borçları devam edenlerden elindeki konutu 31 Temmuz l998'e kadar başvurarak devredecek olanlar için de bu uygulama geçerli olacak.

İki seçenekli ödeme

Konutzedelerin borç bakiyesi, 31 Temmuz l997'ye kadar aylık yüzde 5.5 olan faiz oranı bu tarihten itibaren yüzde 3'e çekilerek, 31 Mart 1998 itibariyle hesaplanacak. Konutzedeler şu iki seçeneği kullanabilecek:

Konutzedeler, hesaplanan yeni borç bakiyesini l0 yıla kadar vadede aylık yüzde 3 faiz üzerinden sabit taksitlerle ya da yıllık yüzde 20 veya yüzde 30 artan oranlı taksitlerle ödeyerek kapatabilecek.

Konutzedeler borçlarını bir defada ödemeleri karşılığında indirim olanağı sunulacak. İndirim oranı, orijinal vadesi 12 ay eya daha az olan kredilerin defaten ödenmesi durumunda yüzde 15, vadesi 13-48 ay arasındakilerde yüzde 25 ve 49 ay ve daha uzun vadedekiler için yüzde 50 olarak uygulanacak.Yorumları Göster
Yorumları Gizle