GeriEkonomi Emeklinin vergi iadesindeki kaybı gideriliyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  26
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Emeklinin vergi iadesindeki kaybı gideriliyor

Emeklinin vergi iadesindeki kaybı gideriliyor
refid:3895900 ilişkili resim dosyası

AKP Grup Başkanvekili İrfan Gündüz, emeklilerin vergi iadesi ile ilgili tasarı üzerinde Maliye Bakanlığı’nın çalıştığını ve emekli maaşı 1000 YTL’nin altında olan emeklilere yüzde 5 oranında, diğerlerine ise yüzde 3-4 gibi değişken ödemelerin yapılacağını bildirdi.

Başbakan Erdoğan, daha önce yaptığı açıklamada emekliye verilecek vergi iadesi oranını yüzde 4 olarak açıklamıştı.

Geçen hafta görüşmeleri yarım kalan emeklilere vergi iadesinin kaldırılmasıyla ilgil tasarı üzerinde Maliye Bakanlığı’nın yeniden çalıştığını belirten Gündüz, böylece doğan yüzde 1’lik maaş kaybını gidereceklerini açıkladı.

Gündüz’ün verdiği bilgiye göre emekli aylığı bin YTL’nin altında olanlara yüzde 5, üzerindekilere ise getirilecek kademeyle yüzde 4 ve yüzde 3 oranında aylıklarında artış yapılacak. Halen 7 milyon 328 bin emekliye ödenen vergi iadesinin 1.3 milyar YTL civarında olduğunu kaydeden Gündüz, "2006’da da bunun 1.6 milyar YTL olması bekleniyor. Yeni düzenlemeyle düşük maaş alanların kaybının sıfırlanmasını düşündük. Zaten yapılan araştırma sonucunda emeklilerin yüzde 10 zaten hiç vergi iadesi formu doldurmuyor, yüzde 25’i ise eksik doldurabiliyor. Bunlara ödenen vergi iadesinin ortalaması da yüzde 3.5’a geliyor" diye konuştu.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle