GeriEkonomi Emekliler için kritik mahkeme
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Emekliler için kritik mahkeme

İşçi ve Bağ-Kur emeklilerinin maaş adaletsizliğine isyanı mahkemeye taşındı. Türkiye'deki 6.5 milyon emekliyi ilgilendiren mahkeme Ankara'da başladı.

İşçi, Memur ve Bağ-Kur Emeklileri Derneği (İMBED) Başkanı Hamdi Öz’ün açtığı dava az sonra Ankara 5. İş Mahkemesi’nde karara bağlanacak. Öz açtığı davada avukatı olmaksızın savunmasını kendisi yapıyor. Mahkemenin kararı emeklinin lehine çıkması durumunda diğer emekliler için de emsal oluşturacak.

Aysel ALP yazıyor
hurriyet.com.tr

İMBED üyesi emekliler dün gece Bakırköy’den iki otobüsle yola çıkarak bu sabah Ankara’ya geldiler. Adliye parkında Gaziantep, Kocaeli, Bolu ve Ankara’dan emeklilerle buluştular. Yaklışık 150 kişilik emekli grubu mahkeme sonucunu bekliyor. Başkan Hamdi Öz ve derneğin diğer yöneticileri ise 5. İş Mahkemesi’nin kapısında salona çağrılmayı bekliyor.

Memur emeklileri ile aralarında oluyan maaş adaletsizliğinin giderilmesi için konuyu mahkemeye taşıyan Öz’ün davasının diğer bölümü ise Anayasa Mahkemesi’ne intikal etmişti. İlk kez bir iş mahkemesi bir yasanın Anayasa’ya aykırılık teşkil ettiği düşüncesiyle yüksek mahkemeye başvurmuştu. Anayasa Mahkemesi bu başvuruyu CHP’nin başvurusuyla birleştirirken, sonbaharda konuyu gündemine alması bekleniyor.

Emekliler davanın sonucunu aldıktan sonra Anıtkabir’e giderek  Emekliler Gününü Ata’nın huzurunda kutlayacaklar. Çünkü bugün Atatürk’ün emekli olduğu gün. Aslında davul zurnalarla Ankara’ya gelmeyi planladıklarını söyleyen Hamdi Öz, şehitler nedeniyle böyle bir kutlamadan vazgeçtiklerini söyledi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle