GeriEkonomi Emekliler fiş toplamadan kurtuldu
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Emekliler fiş toplamadan kurtuldu

Emeklilerin fiş toplamasını kaldıran ve maaşlarına göre yüzde 4-5 oranında ek ödeme almalarını düzenleyen yasa yürürlüğe girdi.

Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer tarafından onaylanan T.C. Emekli Sandığı, Sosyal Sigortalar Kurumu ve Bağ-Kur’dan Aylık veya Gelir Almakta Olanlara Ek Ödeme Yapılması ile Sosyal Sigortalar Kurumu ve Bağ-Kur’dan Aylık veya Gelir Almakta Olanlara Ödenen Gelir ve Aylıklarda 2006 Yılında Yapılacak Artışlar ve Bazı Yasalarda Değişiklik Yapılması Hakkında Yasa Resmi Gazete’de yayınlandı.

Resmi Gazete’de Emniyet Genel Müdürlüğüne Ait Araç, Gereç, Mal ve Malzemenin Satış, Hibe, HEK ve Hurda Durum ve İşlemleri ile Hizmet Satışına Dair Yasada Değişiklik Yapılması Hakkında Yasa, Telgraf ve Telefon Yasasında Değişiklik Yapılması Hakkında Yasa ve Gümrük Müsteşarlığı’nın Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararnameye Bir Geçici Madde Eklenmesine Dair Yasa da yayınlanarak, yürürlüğe girdi.

EMEKLİ ARTIK FİŞ TOPLAMAYACAK

Emeklilerin maaşlarıyla ilgili olarak yasada yapılan değişikliğe göre, emeklilere vergi iadesi uygulaması kaldırılarak, aylığı 400 YTL’ye kadar olanlara yüzde 5, bu miktarın üzerinde aylık alanlara ise yüzde 4 oranında ek ödeme yapılacak. Yasaya göre, emekli aylığı alan ya da vatani hizmet tertibinden aylık bağlanmış olanlardan, aldığı aylığı 400 YTL’ye kadar olanlara yüzde 5, bu miktarın üzerinde aylık alanlara ise yüzde 4 oranında ek ödeme yapılacak.
SSK ve Tarım İşçileri sosyal Sigortalar Yasası kapsamındaki emeklilere, malullük veya yaşlılık aylığı bağlanması talebinde bulunan sigortalılar ile ölen sigortalıların hak sahiplerine, iş kazaları ile meslek hastalıkları sigortasından hak kazanılan gelirlere esas günlük kazanç hesabına girenlere Ocak ve Temmuz aylarında yüzde 3’er olmak üzere, 2006 yılında maaşlarına toplam yüzde 6 artış yapılacak.

EMNİYET’TE ESKİ ARAÇLAR SATILACAK

Emniyet Genel Müdürlüğüne Ait Araç, Gereç, Mal ve Malzemenin Satış, Hibe, HEK ve Hurda Durum ve İşlemleri ile Hizmet Satışına Dair Yasada’da değişiklik yapıldı. Buna göre, Emniyet Genel Müdürlüğü’nün standart dışı ve ihtiyaç fazlası taşıtların yanı sıra, hurda ve hizmette kullanılabilme niteliğini yitiren veya onarımları ekonomik açıdan uygun olmayan (HEK) taşıt, silah, mühimmat, makine ve teçhizat ile diğer mal ve malzemeleri satılabilecek. İhtiyaç fazlası araç ve gereçleri belirlemek üzere teknik komisyonlar kurulacak.

TELEKOM PERSONELİNİN HAKLARINA BEŞ YIL KORUMA

Telgraf ve Telefon Yasası’nda yapılan değişikliğe göre ise yüzde 55’i özelleştirilen Türk Telekom’da çalışan personelinin hakları 5 yıl süreyle korunacak. Yasayla, Türk Telekom personelinden, diğer kamu kurum ve kuruluşlarına nakil hakkı bulunduğu halde, çalışmaya devam edenlerin hisse devir tarihinden itibaren, en geç 5 yıl içinde iş sözleşmesi herhangi bir nedenle sona erenlerin, iş sözleşmesinin sona erdiği tarihten 30 gün içinde diğer kamu kurum ve kuruluşlarına nakledilmelerine olanak sağlanıyor. Yasaya göre, bu süre içinde personelin önceden bağlı olduğu sosyal güvenlik kurumu ile bağlılıkları devam edecek, kazanılmış maaş ve özlük hakları da korunacak.

GÜMRÜK MÜSTEŞARLIĞI

Gümrük Müsteşarlığının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararnameye Bir Geçici Madde Eklenmesine Dair Yasayla ise, Gümrük Müsteşarlığı’ndaki 16 kadrolu personelin, Gümrük Müşavirliği’ne atanması düzenleniyor.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle