GeriEkonomi Emekliler, aylığınıza sahip çıkın
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Emekliler, aylığınıza sahip çıkın

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ve kendisine bağlı kurumlar olan Bağ-Kur ile SSK el ele vermişler, sosyal güvenliği içinden çıkılmaz bir hale getirmek için ellerinden geleni yapıyorlar.

Şimdi de 4956 sayılı kanuna sıkıştırılan bir madde var. Bu madde ile artık Bağ-Kur, kendisi dışında herhangi bir sosyal güvenlik kurumundan emekli olanlardan prim istiyor.

SSK'dan, Emekli Sandığı'ndan ya da kanunla kurulu bulunan sandıklardan emekli, ticari kazanç veya serbest meslek kazancı dolayısıyla gerçek veya basit usulde gelir vergisi mükellefi olanları ele alalım. Bu kişiler, Bağ-Kur kapsamına girdikleri için 1479 sayılı kanunun Ek 20. maddesi gereği artık 'sosyal güvenlik destekleme primi' ödeyecekler.

Bu durumda bulunanlar en geç 31 Ekim 2003'e kadar Bağ-Kur’a başvurmak zorundalar.

1 Kasım’dan sonra vergi mükellefi olacaklar ise, vergi mükellefi oldukları tarihten itibaren, en geç üç ay içinde, Bağ-Kur'a bildirimde bulunacaklar.

Emekli vergi mükelleflerinin, Bağ-Kur'a yapacakları bildirimi bir beyan dilekçesi ve bir bildirim formu ile yapmalarını gerekiyor.

Bağ-Kur'a verilecek formda vergi numaralarının, vergi başlangıç tarihlerinin, TC kimlik numaralarının, emeklilik bilgilerinin adreslerinin yer alması gerekiyor.

Bağ-Kur bu uygulama ile emekli vergi mükelleflerinden, kurumun 12'nci gelir basamağının yüzde 10'u oranında sosyal güvenlik destekleme primi ödemelerini istiyor.

*

Emekli vergi mükelleflerinin, 31.03.2004'e kadar her ay ödemesi gereken, sosyal güvenlik destekleme primi 43 milyon 506 bin 930 lira olacak. Bağ-Kur dışında bir sosyal güvenlik kurumundan emekli olup, yukarıda açıklamış olduğum vergi kapsamında bulunanlar, süresi içinde, Bağ-Kur'a müracaat etmeliler. Aksi halde bu kişiler ve kurumca tespit edilemeyenler için 1479 sayılı kanunun 53'üncü maddesine göre gecikme faizi de dikkate alınarak icra takibi yapılacak.

Buraya kadar olanlar, kanuni olarak aktarılması gerekenlerdi. Ancak bu kanun gerçekten emekli aylığı ile geçinemeyip, en azından bir istihdam yaratmak, emekli aylığı dışında üç beş kuruş geçimine katkıda bulunmak için işyeri açan emeklilere zulümdür.

*

Emekli olup da kayıtdışı çalışanlara herhangi bir uygulama söz konusu değildir. Bu uygulama kayıtdışı iş yapmayı ciddi anlamda artıracaktır.

Bağ-Kur, diğer kurumların emeklilerinin, emekli aylığından pay almayı bekliyor. Bu, hem çok ayıp, hem vicdansızlıktır. Uygulama, Anayasaya da aykırıdır.

Emeklinin aylığı, Tüfe'ye göre artmaktadır. Yılda neredeyse 50 ila 100 milyon artan aylıklardan, siz nasıl olur da ayda 45 milyon yakın bir parayı almaya kalkarsınız.

Bu durum, bakanlığın ve Bağ-Kur'un çaresizliğini göstermektedir. Bağ-Kur'u ve SSK'yı ayağa kaldıracak projelerden yoksun olduklarının da kanıtıdır. Bu uygulama ile Bağ-Kur'un açıklarını kapatamazsınız.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle