GeriEkonomi Emekli zammına açlık grevi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  7
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Emekli zammına açlık grevi

Emekli zammına açlık grevi
refid:12218323 ilişkili resim dosyası

AKP hükümetinin yüzde 1.83'lük yaptığı zammı protesto eden Emekli-Sen Kocaeli Şube üyeleri yaşam şartlarının düzeltilmesi amacıyla dönüşümlü olarak 3 günlük açlık grevi başlattı.

Kent merkezinde bulunan Sabri Yalım Parkı´nda grev çadırı kurarak zamları protesto eden Emekli-Sen üyeleri seslerini duyurabilmek amacıyla park ortasına çadır kurdu. Hükümetin emekliye uyguladığı zammı protesto eden Emekli-Sen Kocaeli Şube üyeleri 3 gün boyunca dönüşümlü olarak açlık grevi yaparak taleplerinin yerine getirilmesini isteyecek.

Siyasi parti, sendikalar ve sivil toplum örgütlerinin de destek verdiği açlık grevi ile ilgili açıklama yapan Emekli-Sen Genel Başkanı Veli Beysülen, "Emeklilere yapılan yüzde 1.83'lük zamla açlık sınırının altında yaşamasını istiyorlar. Kocaeli Subesi olarak başlattığımız açlık grevi 3 gün sürecek. Uygulanan politikalarla biz zaten açlık grevindeyiz. Türkiye'de emeklilerin yüzde 95'i açlık sınırının altında yaşamaya çalışıyor. Emeklilerin yüzde 85'i hiç tatil yapmamış. Yüzde 34'ü hala kirada oturuyor. Son çıkan yasayla emeklilerin maaşları iyice düşürüldü. 11 Ağustos da başbakanlığa yürüyerek sesimizi duyuracağız." dedi.

Emekliler olarak yapılan zamları protesto ettiklerini söyleyen öğretmen emeklisi Leyla Boyacı, "Dönüşümlü olarak açlık grevi başlattık. Emeklilere yapılan zamlar asla yeterli değil. Emekli torununa çocuğuna muhtaç durumda. Biz bu dayatmalardan yılmayacağız. Mücadelemezi sürdüreceğiz. Tüm emeklilerin ve tüm duyarlı insanlar ile ileride emekli olamayacak insanların bize destek vermelerini istiyoruz." dedi.

Emeklilere gereken zammın yapılmasını talep ettiklerini söyleyen işçi emeklisi Nurhan Sarı, "Başbakanımızın emeklilere gereken zammı yapmasını istiyoruz. Bir milletvekiline yapılan zam ile emekliye yapılan zammı karşılaştırsınlar. Üç kuruşluk yapılan zam bizi geçindirmiyor.Bu ülkede 600 Tl ev kirası, elektrik ve su faturası var. Biz gereken zammı talep ediyoruz." dedi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle