Emekli farkında zaman aşımı tehlikesi

Ankara
09.03.2005 - 12:51 | Son Güncelleme:

SSK emekli aylıklarındaki artışın 1999 yılında TÜFE’deki aylık değişime bağlanmasının ardından, o dönemde 29 ay süreyle ödenmeyen 19’ar günlük TÜFE farkı konusunda zamanaşımına girildi.

Ocak, Şubat ve Mart 2000 ayları için şimdiye kadar fark ödemesi talebinde bulunmayan emeklilerin, zaman aşımı nedeniyle artık bu aylar için bu haktan yararlanamayacağı ileri sürüldü.

Yıllardır "arap saçına" dönen ve bir türlü sonuçlandırılamayan emekliye TÜFE farkı ödenmesi konusunda artık zaman aşımı sürecine girildi. Herhangi bir hak talebinde bulunmayan emeklilerin, Ocak, Şubat ve Mart 2000 aylarını kapsayan 3 aylık süreçten kaynaklanan haklarını, zamanaşımına girmesi dolayısıyla alamayacakları belirtildi.

Diğer aylar için ödeme yapılıp yapılmayacağı ise yarın Ankara 9’uncu İş Mahkemesi’nde görüşülmeye devam edilecek olan davanın sonucunda netlik kazanacak.

Ancak daha önce bu farkı almak için dava açan emeklilerin verilecek karara göre bütün ayları kapsayan farkı alabileceği, dava açmayan emeklilerin ise zamanaşımına girmesi yüzünden 3 aylık farkı alamayacakları belirtiliyor.

1999 yılında çakırılan 4447 sayılı yasa gereği SSK ve Bağ-Kur emekli aylıklarındaki artış TÜFE’deki aylık artışa bağlanmıştı. Ancak 2000 yılı başından itibaren geçerli olması gereken TÜFE uygulamasını Bağ-Kur 1 Ocak 2000 tarihi itibariyle uygularken, SSK artışları bu tarih yerine aylıkların ödeme günü başlangıcı olan 19 Ocak 2000 tarihinden başlayarak uygulamıştı.

Yapılan bu yorum farklılığı nedeniyle emekli, dul ve yetimlerin 29 ay süreyle her ay için en az 19 günlük olmak üzere ücret zammı kayıpları doğduğu ileri sürülmüştü. Aradan geçen 5 yıllık süre içinde yaklaşık 25 emekli yargıya başvurarak bu yorum farklılığından kaynaklanan TÜFE farklarını istemişti. Açılan davalar kazanılırken, Yargıtay da açılan tüm davalarda da 29 aylık TÜFE farkı ödenmesi yönünde karar vermişti.

DAVA YARIN

Bu gelişmelerin ardından Ağustos 2003’te SSK, TÜFE farkı adı altında sadece bir aylık fark ödemesi yoluna gitmişti. Ankara 9’uncu İş Mahkemesi’nde görüşülen davada, Yargıtay’ın verdiği 29 aylık ödeme yapılmasına ilişkin karara SSK, "Ağustos 2003 tarihinde bir aylık ödeme yaptık, bu rakam da 29 aydan düşülsün" şeklinde itirazda bulunmuştu. Bu nedenle dava dosyası bilirkişiye gönderilmişti. Bu kapsamda mahkemenin yarın yapılacak duruşmada SSK’nın 28 ya da 29 ay ödeme yapması yönünde karar vermesi bekleniyor. Ancak mahkemenin kararını ileri bir tarihe ertelemesi halinde zaman aşımına girecek ay sayısı da artacak.

BAŞESGİOĞLU: "YARGI KARARI KESİNLEŞİNCE GEREĞİ YAPILIR"

Çalışma Bakanı Murat Başesgioğlu CHP Milletvekili Sedat Pekel’in soru önergesini yanıtlarken, emeklilerin TÜFE farkıyla ilgili konunun yargıda olduğunu belirterek, yargının vereceği karara göre SSK’nın hareket edeceğini açıklamıştı. Başesgioğlu, "TÜFE farkına ilişkin konu yargıdadır, yargı kararı kesinleştikten sonra da Kurum, elbette gereğini yerine getirecektir. Onun için, emeklilerimizi bu noktada yeni beklentilere sokmamamız gerektiği kanaatindeyim" demişti.

Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı