GeriEkonomi ‘Emek’ meydana indi imamlar da yürüdü
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

‘Emek’ meydana indi imamlar da yürüdü

Emek Platformu’nun düzenlediği mitinglere aralarında din görevlilerinin sendikalarının da bulunduğu memur ve işçi örgütleri katıldı. İstanbul’daki mitingde Türk-İş Başkanı Bayram Meral ön safta yürüdü.

DİSK, KESK, Türk-İş, Hak-İş'in aralarında bulunduğu Emek Platformu'nun, dün Türkiye genelinde düzenlediği mitingine imamlar da katıldı. Aralarında imamların da bulunduğu işçi ve memurlar çeşitli illerde düzenlenen yürüyüş ve mitinglerde slogan atarak hükümeti istifaya çağırdı.

Emek Platformu'nun Konya'daki eyleminde Türkiye Diyanet Vakfı Sendikası Konya Şubesi pankartı altında yaklaşık 800 imam yürürken, İstanbul'daki mitingde de imamların örgütlendiği Din Gör-Sen Bağımsız Hizmet Sendikası'nın bulunması dikkat çekti.

Türkiye Diyanet Vakfı Konya Şube Başkanı Hüseyin Demirci, kuruluşlarını cuma günü tamamladıklarını belirterek, ‘‘Hedefimiz Konya'daki 2 bin imam ve diyanet çalışanını üye yapmak. Bundan sonra daha aktif rol alacağız’’ dedi. Demirci, ‘‘Yapı itibariyle daha birleştirici özellik taşıyoruz. Genel grev konusunda diğer arkadaşlarımıza fikren destek verirken fiilen yer alamayız. Din görevlisiyiz. Cenazesi olan, namaza gelene 'Biz grevdeyiz' diyemeyiz. Ama destekleriz. Demokratik ölçülerde hak aramada biz de varız’’ diye konuştu.

İSTANBUL'DA ON BİN KİŞİ

İstanbul'da Abide-i Hürriyet Meydanı'nda düzenlenen ‘Yolsuzluğa ve yoksulluğa hayır’ mitingine, sağanak yağmura rağmen 10 binin üzerinde kişi katıldı. İstanbul'da Şişli ve Perpa önünden yürüyerek miting alanına gelen işçi ve memurlar, 25 ayrı noktada üst araması yapılarak alana alındı. Güvenliği sağlamak için yaklaşık 7 bin polis görev yaptı.

Katılımcılar, ‘‘Ecevit huzurevine’’, ‘‘Bir Ecevit alana, bir Mesut, bir Bahçeli bedava’’, ‘‘Hükümet istifa’’, ‘‘Vur vur inlesin, hükümet dinlesin’’, ‘‘Geliyor, geliyor, genel grev geliyor’’, ‘‘Kahrolsun IMF, bağımsız Türkiye’’ şeklinde slogan attı. Mitinge adını ‘Türkiye Komünist Partisi’ olarak değiştiren Emeğin Partisi ise orak-çekiçli bayraklarla katıldı. Bu arada HADEP'liler, Perpa'dan miting alanına yürürken zaman zaman ‘Biji Apo’ sloganı attı.

ERKEN SEÇİM İSTİYORUZ

Türk-İş Başkanı Bayram Meral, erken seçim istediği konuşmasında, ‘‘IMF'nin talanına hayır’’ demek için meydanlara çıktıklarını söyledi. Meral, grevli-toplu sözleşmeli sendika hakkı ile İş Güvencesi Yasası çıkana kadar meydanlarda olacaklarını belirterek, kıdem tazminatı ve kazanılmış hakların kaldırılması halinde genel greve gideceklerini belirtti.

İzmit'teki yürüyüşe katılan Hak İş Kongederasyonu Başkanı Salim Uslu da, Türkiye'nin IMF güdümüne girdiğini söyleyerek, ‘‘Yurdun dört yanında protesto gösterileri yapılıyor. Bunlar genel grevin provası’’ diyerek, hükümetin istifa etmesini istedi.

ANKARA'DA SANATÇI DESTEĞİ

Ankara'daki eyleme ise Türk-İş, DİSK, KESK üyesi işçi ve memurlar başta olmak üzere, bazı siyasi parti üyelerinden oluşan yaklaşık 4-5 bin kişilik topluluk katıldı. Ankara Film Festivali'ne katılmak üzere Ankara'da bulunan Hülya Koçyiğit, Rutkay Aziz, Berhan Şimşek gibi sanatçılar da Çankaya Belediye Başkanı Haydar Yılmaz ile birlikte kısa bir süre eyleme destek verdi.

İZMİR'DE 10 BİN KİŞİ

Emek Platformu'nun Türkiye çapında yapılan mitingine İzmir'de yaklaşık 10 bin kişi katıldı. Topluluk, IMF ve Hükümet aleyhtarı slogan atarken, bazı vatandaşlar boş tencerelerle, filelerle, kuru ekmekle ve naylon terliklerle mitinge katıldı.

Emek Platformu Başkanlar Kurulu'nun aldığı karar üzerine birçok kentte düzenlenen ‘‘Yolsuzluğa ve Yoksulluğa Hayır’’ mitingleri İstanbul ve İzmir dışındaki diğer illerde ise yağmurun da etkisiyle beklenen ilgiyi görmedi. Diyarbakır'da ise mitinge izin verilmedi.

İzmit'teki Seka Kağıt Káğıt Fabrikası önünde başlayan yürüyüşe yaklaşık 5 bin işçi, Eskişehir'deki mitinge yaklaşık 2 bin kişi, Adana'da yaklaşık 2 bin, Mersin'de ise 3 bin kişi katıldı. Gaziantep'de eyleme katılan yaklaşık 600 kişi şemsiyelerle halay çekerken, Kahramanmaraş'ta yaklaşık bin kişi hükümet ve IMF aleyhinde slogan attı. Zonguldak'ta da yağmur altında toplanan bin 500 kişi slogan atarak yürürken, Trabzon'daki yürüyüşe 3 bin kişi, Artvin, Giresun, Rize'de 4 bin, Sivas'ta 500 kişi katıldı.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle