GeriEkonomi Elektronik ticarette hızlanacaksınız
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Elektronik ticarette hızlanacaksınız

THE Economist'in düzenlediği ‘‘Türkiye'de E-Business’’ konferansında, elektronik ticaretin gelişimi masaya yatırıldı. The Economist Türkiye analisti Merli Baroudi, ‘‘Türkiye'de elektronik ticaret hızla gelişecek’’ dedi.

THE Economist'in Türkiye analisti Merli Baroudi, Türkiye'nin elektronik ticaretten yararlanma açısından dünyada 60 ülke arasında 39'uncu sırada yer aldığını söyledi. Baroudi, ‘‘Türkiye, elektronik ticarette hızlanma potansiyeline sahip. Elektronik ticaretin Türkiye'de hızla gelişeceğine inanıyorum’’ dedi.

The Economist tarafından düzenlenen ve IBM Türk'ün ana sponsorluğunda gerçekleştirilen ‘‘Türkiye'de E-Business’’ konferansı İstanbul'da başladı. İki gün sürecek konferansın ilk gününde düzenlenen oturumun başkanlığını yapan Baroudi, e-business konusunda 60 ülkede konferans düzenlediklerini belirtti.

Baroudi, Türkiye'nin elektronik ticaretten faydalanma olanağı açısından 60 ülke arasında 39'uncu sırada yer aldığını belirterek, ‘‘Türkiye elektronik ticaret konusunda Türkiye, Çin, Rusya ve Suudi Arabistan'ın önünde, Yunanistan ve Meksika'nın arkasında yer alıyor. Ancak, dinamik ve potansiyel olarak ekonomik gelişmelere paralel olarak elektronik ticaretin Türkiye'de hızla gelişeceğini tahmin ediyoruz’’ dedi.

Elektronik ticaretin yeni bir fikrin ötesinde bütün dünya için köklü bir değişim olduğunu vurgulayan Baroudi, şöyle konuştu:

‘‘Elektronik ticaret daha düşük maliyetli ulaşım sağlıyor. Ticaret adına bir devrim. Türkiye'de başka bir devrimle beraber gelişiyor. Ekonomi yönetiminde de başarılı bir devrim yaşanıyor. Enflasyonun düşürülmesi, istikrar ve reformlar başarıldıkça elektronik ticaret de büyük gelişme sağlayacak.’’

Baroudi, yıllardan beri Türkiye'de ilk kez iyimser tahminlerde bulunduklarını belirterek, ‘‘Yüzde 25 enflasyon hedefini tutturmanız fazla iyimser. Biz yüzde 30 bekliyoruz. Bu da oldukça başarılı bir gelişme’’ dedi. Türk Telekom'un özelleştirilmesinin bu yıl sonu tamamlanacağını da düşündüklerini belirten Baroudi, şunları söyledi: ‘‘Türkiye geçtiğimiz yıl yaşadığı deprem felaketi ve istikrarsızlığı bu yıl büyük gelişmeyle olumluya çevirdi. Türk Telekom'un da özelleşmesiyle haksız rekabet kalkıp elektronik alanda da büyük gelişmeler sağlanacaktır. Türkiye'de elektronik ticareti sadece internete girmek olarak değil mobil telefon kullanmak açısından da değerlendirmek gerekir. Mobil telefon pazarını da pozitif yönde etkileyecektir.’’

Türkiye'nin AB'ye tam üyeliğinin de 5 yıl içinde gerçekleşmesini mümkün görmediğini ifade eden Baroudi, ‘‘Türkiye bu zaman dilimi içinde ekonomik gelişmeyi sağlasa bile siyasi ölçütleri yerine getirmekte çok zorlanacak’’ dedi.

İnterneti en fazla ‘chat’ için kullanıyoruz

IBS Araştırma ve Danışmanlık Şirketi İdari Direktörü David Tonge, Türkiye'nin geleceğine olumlu baktıklarını söyledi. Türkiye'de 750 bin kişinin şu anda internet abonesi olarak görüldüğünü kaydeden Tonge, ‘‘Türkiye'de yetkililer bu rakamın yıl sonunda 1 milyon 800 bine çıkacağını düşünüyor. Bizim yıl sonu tahminimiz 1 milyon 300 bin. Her abonenin arkasında iki üç kişinin bulunduğunu hesap edersek bu sayı 2-3 milyon internet kullanıcısı anlamına geliyor’’ dedi.

Türkiye'de bilgisayar kullanımının yüzde 38'inin evlerde, yüzde 15'inin ofislerde, yüzde 11'nin her ikisinde ve geri kalanının ise internet cafelerinde olduğunu kaydeden Tonge, ‘‘İnternet kullanıcılarının ise yüzde 54'ü evlerinden, yüzde 26'sı ofislerden, yüzde 26'sı cafelerden yüzde 10'u ise arkadaşlarından internete bağlanıyor’’ diye konuştu.

Türkiye'de sadece erkeklerin yüzde 6'sının kadınların ise yüzde 5'inin elektronik ticaret yaptığını belirten Tonge şunları söyledi:

‘‘İnternet kullanıcılarının yüzde 25'i ürünlerle ilgili bilgi almak için bağlantı yapıyor. Kullanıcılar arasında bankacılık ve menkul kıymetlere bağlantı çok düşük. Diğer taraftan sağlık konusunda Türkçe'de yeterli gelişme yok. Türkiye'de internet kullanıcısı erkeklerin yüzde 68'i chat ve e-mail için internete bağlanıyor. Kadınlarda ise bu oran yüzde 60.’’


Yorumları Göster
Yorumları Gizle