GeriEkonomi Elektronik ticaret genelgesi Müsteşar Ahmet Bey'i aşamadı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Elektronik ticaret genelgesi Müsteşar Ahmet Bey'i aşamadı

TÜRKİYE'nin, yeni ekonomi ve elektronik ticaret konusundaki altyapı hazırlığını başlatacak genelge, Başbakanlık Müsteşarı Ahmet Şağar'a takıldı. Şağar, Bilim ve Teknoloji Yüksek Kurulu tarafından Başbakan Bülent Ecevit'in imzasına gönderilen kararlar arasından ulusal enformasyon altyapısı ve elektronik ticaret konusundaki iki kararı çıkardı.

BAŞBAKANLIK Müsteşarı Ahmet Şağar'ın, kararları uygulama açısından zorunlu ve bağlayıcı olan Bilim ve Teknoloji Yüksek Kurulu'nun (BTYK) aldığı iki kritik kararı ‘‘keyfi biçimde’’ Başbakan Bülent Ecevit'in imzasıyla kamu kurum ve kuruluşlarına bildirilmek üzere genelgeye dönüştürülecek kararlar arasından çıkarması ortalığı karıştırdı. Türkiye'de elektronik ticaret altyapısının kurulması ve ulusal enformasyon alt yapısına ilişkin kararları by-pass eden Başbakanlık Müsteşarlığı'nın gizli operasyonu, Dış Ticaret Müsteşarı Kürşat Tüzmen'in, TÜBİTAK'a, bu kararların neden çıkmadığını soran yazısıyla ortaya çıktı.

Türk bilim ve teknoloji sistemi içinde en üst düzeyde politika belirleme organı olarak görev yapan BTYK, bilim ve teknoloji alanında araştırma-geliştirme (AR-GE) politikalarının saptanması, yönlendirilmesi ve koordinasyonunu sağlıyor. Kurul, Başbakan'ın başkanlığında ilgili devlet, Milli Savunma, Maliye, Milli Eğitim, Sağlık, Orman, Tarım ve Köyişleri, Sanayi ve Ticaret, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlıkları ile bazı kurumların yöneticilerinden oluşuyor. Kurul'un sekreterya hizmetleri ise TÜBİTAK tarafından yürütülüyor.

Yılda 2 kez toplanması öngörülen; ancak son yıllarda yılda bir kez toplanan BTYK, benzeri diğer kurulların aksine danışma organı olarak değil, karar organı olarak görev yapıyor. 25 Ağustos 1997 tarihindeki toplantısında Kurul, dünyada hızla yayılan ‘‘elektronik ticaret ağının’’ Türkiye'de de kurulması yönünde bir karar aldı. Kurul, elektronik ticaret ve bunun gerektireceği hukuksal üst yapı ile fiziksel alt yapının oluşturulması görevini, Dış Ticaret Müsteşarlığı'nın (DTM) bağlı bulunduğu Devlet Bakanlığı'nın koordinasyonu ve TÜBİTAK'ın sekreterliğinde Adalet Bakanlığı, Maliye Bakanlığı, Sanayi ve Ticaret Bakanlığı, DPT, DTM, TOBB, TTGV, KOSGEB ve İGEME temsilcilerinden oluşan bir çalışma grubuna verdi.

Elektronik Ticaret Koordinasyon Kurulu'nun, hazırlayacağı raporu en kısa zamanda Başbakanlığa sunması öngörüldü. 2 Haziran 1998 tarihinde tarihinde yapılan toplantıda da BTYK, Elektronik Ticaret Koordinasyon Kurulu'nun çalışmalarını, Türkiye'de elektronik ticaretin yaygınlaştırılmasıyla ilgili düzenlemeler tamamlanıncaya kadar sürdürmesine karar verdi.

YETKİSİ YOK

20 Aralık 1999 tarihinde Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli başkanlığında yapılan toplantıda, gelişmeler izlendi ve elektronik ticaretle ilgili o güne kadar yapılanlara ek olarak yapılması öngörülenlerle ilgili bir karar alındı. Başbakanlık Müsteşarlığı, Başbakan Bülent Ecevit'in imzasıyla kamu kurum ve kuruluşlarına bildirilmek üzere genelgeye dönüştürülecek kararlar arasından elektronik ticaret ve ulusal enformasyon altyapısı ile ilgili kararları, yetkisi olmamasına karşın by-pass etti. Diğer kararlar ise Başbakan Ecevit'in imzasını taşıyan bir genelgeyle Haziran ayı içinde ilgili kurumlara bildirildi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle