GeriEkonomi Elektronik postayla ‘koku’ göndermeyi de denemeye başladılar
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Elektronik postayla ‘koku’ göndermeyi de denemeye başladılar

Elektronik postayla ‘koku’ göndermeyi de denemeye başladılar
refid:12112855 ilişkili resim dosyası

Ericsson Teknoloji TIR’ı Türkiye’deki ilk durağı Çeşme’de, 2020’de insanlar, cihazlar ve şirketler arasındaki hayatın nasıl olacağını sergiledi. Ericsson Genel Müdür Yardımcısı Yiğit Kulabaş, “Şu anda var olmayan 3 cihaz üzerinde çalışılıyor. Buna göre 2020’de e-posta ile koku da göndermek mümkün olacak ve ‘ecopasaport’ cihazlarıyla bilgiler hemen görülebilecek” dedi.

EN son teknolojileri ve çeşitli multimedya demolarını içeren Ericsson Teknoloji TIR’ı Avrupa turu kapsamında Türkiye’deki ilk durağı Çeşme’de, 2020’de kullanılacak yeni teknolojileri tanıttı. Ericsson Genel Müdür Yardımcısı Yiğit Kulabaş, hedeflerinin iletişim hakkında bugün ve gelecekte yapılabileceği anlatmak olduğunu belirterek, “2020’deki hayatı adresledik. Kişilikler, şirketler ve cihazlar arasındaki etkileşimin nasıl gerçekleşeceğini kurguladık. Şu anda var olmayan 3 cihaz üzerinde çalışıyoruz. Buna göre 2020’de e-posta ile koku da göndermek mümkün olacak ve ‘Ecopasaport’ cihazlarıyla bilgiler hemen görülebilecek” dedi.
4 dakikada bir DVD

Ericsson Teknoloji TIR’ında 2020 yılında yaşamın nasıl olacağını sergileyen sunumun ardından, LTE, HSPA, GPON, IMS ve IPTV gibi en son teknolojilerin yanı sıra çeşitli multimedya demoları da tanıtıldı. LTE sistemi hakkında bilgi veren Kulabaş, şunları söyledi: “LTE sadece hız değil kapasiteyle de ilgili. LTE’nin getirdiği hız ile 4 dakikada bir DVD indirilebiliyor. Bu sistem bugün kullanılabilecek durumda ve dünyada örnekleri kurulmaya başlandı. Türkiye’de de bir GSM operatörünün sistemleri üzerinde LTE çalışmalarımız sürüyor.”

Multimedya demoları

Kulabaş, teknoloji TIR’ında yer alan diğer demolar hakkında şu bilgileri verdi: “Aile üyelerinin konum bilgisini bulan ve harita üzerinde gösteren Family Finder, ailelerin en çok ihtiyaç duyduğu, aile güvenliğini ve huzurunu sağlayan bir servis. Rich Communication Suite, sosyal ağlarda kişilerin durum bilgisini de kapsayan geliştirilmiş telefon rehberi hizmeti veriyor. MeOnTV ünitesi, uydu stüdyo bağlantısı yerine mevcut mobil şebeke bağlantısıyla kullanılabiliyor ve canlı yayın kaydı yapılabiliyor. Connected Home servisi, multimedya cihazları üzerinde zengin iletişim sağlarken, Mobil TV’de de hızlı kanal değiştirme özelliğiyle elektronik program rehberinin yanı sıra üyelik ve paket fiyatlandırma seçenekleri bulunabiliyor. TIR da ayrıca, kullanıcının ürettiği içeriği depolama imkanı veren Ericsson Social Media Portal, her an şebeke üzerinde iş iletişimi sağlayan İş işetişim Platformu, yüksek kaliteli ses sağlayan AMR Genişbant gibi demolar da yer alıyor.”

Türkiye’de 3 hafta kalacak

AVRUPA turu kapsamında gerçekleşen etkinlik için gelen Ericsson Teknoloji TIR’ının üç hafta boyunca Türkiye’de kalacağını aktaran Yiğit Kulabaş, “TIR, en uzun süre Türkiye’de kalacak. Yarını kucaklayan gelişmeleri Türkiye’ye tanıtmak için mobil teknoloji merkezimizi üç büyük şehre taşıyoruz. İzmir Çeşme’nin ardından Ankara ve İstanbul Kanyon’da gerçekleşecek bu yolculukta hedefimiz Türkiye’de iletişimi geleceğe taşıyan bir köprü olmak. İsveç, Danimarka, Almanya, İsviçre, Fransa, İtalya, Yunanistan, Romanya ve İngiltere’yi dolaşan TIR, Türkiye’nin ardından Hollanda, Portekiz, Belçika, İspanya, Hırvatistan, Slovakya, Çek Cumhuriyeti, Norveç, Finlandiya ve Litvanya ile yoluna devam edecek” diye konuştu.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle