GeriEkonomi Elektrikte ’TRT payı kalkmıyorsa onun KDV’si kalksın’ tartışması
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Elektrikte ’TRT payı kalkmıyorsa onun KDV’si kalksın’ tartışması

Enerji Bakanlığı, elektrik faturalarındaki yüzde 2’lik TRT payı üzerinden KDV alınmasının adil olmadığı görüşünde. Bakanlık yetkilileri "Bu pay kaldırılamıyorsa bile, vergileme hesabının yeniden yapılması gerekiyor" dedi. Maliye kaynakları ise "TRT payından KDV alınır. Çünkü KDV’nin mantığı budur. Satış bedelinin tamamı üzerinden alınır" dedi.

HÜKÜMETİN Acil Eylem Planı’ndaki açık taahhüdüne rağmen, elektrik gelirleri üzerinden TRT’ye aktarılan yüzde 2’lik payın kaldırılması, kısa vadede düşünülmüyor. Enerji Bakanlığı’nca hazırlanan ilk çözüm paketinde yer alan, TRT payının kaldırılmasıyla ortaya çıkacak gelir kaybının TRT için Hazine veya özel tv kanallarınca finanse edilmesi önerisi kabul görmedi. Bakanlık’tan üst düzey bir yetkili, "TRT payının kaldırılmasının şu aşamada mümkün görünmediğini" söyledi. Hazine, TRT’nin ağırlıklı olarak personel maaşları için kullandığı bu kaynağın, Hazine’ce sübvansiyonunun, uygulanan ekonomik program ve mali disiplin ilkeleri açısından "izah edilemez" olduğu görüşünde. Buna karşılık, yüzde 2’lik pay, elektrik dağıtım şirketlerinin özelleştirme sürecinde de "handikap" oluşturuyor.

BÜTÇEYE ÖDENEK KONABİLİR:

Elektrik dağıtım şirketleri ihalesiyle ilgilenen özellikle yabancı şirketler, "Yüzde 2 TRT payının ne anlama geldiğini" merak ediyor. Yüzde 2’lik payın kaldırılması halinde TRT açısından en az 250 milyon YTL gelir kaybı ortaya çıkacak. Kalırsa da özelleştirme sürecinde handikap oluşturabilecek. Bu nedenle 2007 bütçe tasarısına bu kaynağın, ödenek olarak konulması formülü üzerinde de duruluyor.

PAYDAN KDV ADİL DEĞİL:

Devam eden elektrik fiyatı tartışmaları sırasında, her yıl 240 ile 300 milyon YTL civarında bir tutara ulaşan TRT payı üzerinden "bir de KDV ödenmesinin adil olmadığı" belirtiliyor. Enerji Bakanlığı yetkilileri, TRT payı üzerinden yüzde 18 KDV alınmasının haksızlık olduğunu belirterek, TRT payının vergi matrahından bağımsız olması gerektiğini ve hesaplama yönteminin değiştirilmesi gerektiği görüşünde.

BİZ KDV ALIRIZ:

Ancak Maliye kaynakları, bu yaklaşımın doğru olmadığını, TRT payı üzerinden KDV alınmasında vergi adaletine aykırı bir durum bulunmadığını bildirdi. "TRT payından KDV alınır. Çünkü KDV’nin mantığı budur" diyen Maliye kaynakları, KDV’nin satış bedelinin tamamı üzerinden alındığını hatırlattı. Yüzde 2’lik TRT payı üzerinden alınan KDV tutarının 45-50 milyon YTL gibi, "fazla büyük bir rakam olmadığını" belirten Maliye yetkilileri, "Konuşulacaksa, bu devirde TRT payının kaldırılması konuşulmalı" dedi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle