GeriEkonomi Elektrikte sabit ücret yargıya gidiyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Elektrikte sabit ücret yargıya gidiyor

SİVİL toplum örgütleri, Enerji Bakanlığı'nın, elektrik abonelerinden fatura başına 500 bin liradan 5 milyon liraya kadar değişen oranlarda değişen ‘‘sabit ücret’’ adı altında para almasını öngörün uygulamasını yargıya götürme kararı aldılar.

Hukukun Egemenliği Derneği Genel Başkanı Avukat Erdem Akyüz, TEDAŞ'ın, konut abonelerinden, 150 kilovatsaatı geçen tüketimlerde, bu sınırı aşan her kilovatsaat için yüzde 50 daha fazla para tahsil edilmesini öngören uygulanmasının iptali istemiyle açtıkları davada mahkemenin, yürütmeyi durdurma kararı vermesine ‘‘kesin gözüyle’’ baktıklarını bildirdi.

Akyüz, Danıştay 10'uncu Dairesi'nde görülen dava açılır açılmaz, 5 kişiden oluşan mahkemenin 2 üyesinin, hemen yürütmeyi durdurma kararı verilmesi yönünde eğilim bildirdiğini anlattı.

ARA KARAR

TEDAŞ'a, dava konusu olan zamlı tarifeyle ilgili yazılı savunma yapması için verilen sürenin bu ayın 20'sinde dolacağını bildiren Akyüz, ara kararın ayın 22'sinde ya da 23'ünde çıkabileceğine dikkat çekti.

TEDAŞ, TEAŞ, DSİ, EİEİ ve Enerji Bakanlığı çalışanlarına yapılan indirimlerin kaldırılması ve sabit ücret uygulamasının iptali istemiyle de dava açacaklarını bildiren Akyüz, davayı hemen açabilecekleri gibi, zamlı tarife ile ilgili süren davada ara kararın verilmesini de bekleyebileceklerini kaydetti.

Akyüz, iptal davalarına şehit ailelerine yapılan indirime ilişkin uygulamayı dahil etmeyeceklerini belirtti. Elektrik Mühendisleri Odası Başkanı Ali Yiğit de, sabit ücretle ilgili yönetmelik değişikliğini hukukçularıyla görüşeceklerini kaydetti. Gerekirse dava açabileceklerini bildiren Yiğit, ancak şu anda bir şey söylemek için erken olduğunu söyledi.

Tüketiciyi Koruma Derneği Ankara Şubesi Başkanı Zercin Duruk da, aboneleri, sabit ücrete karşı dava açmaları için yönlendirdiklerini belirtti. Duruk, bu kararın geri alınması için imza kampanyası başlattıklarını bildirdi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle