GeriEkonomi Elektrikte indirim iptal
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  81
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Elektrikte indirim iptal

Elektrikte indirim iptal
refid:15179157 ilişkili resim dosyası

Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu (EPDK), elektrik fiyatlarında 1 Temmuz'dan (yarın) itibaren geçerli indirim kararını geri çekti.

Edinilen bilgiye göre, Kurul, abone gruplarına göre yüzde 3,2 ile yüzde 4,49 arasında değişen indirim kararını, TETAŞ'ın maliyet artışlarının yansıtılmasına ilişkin talebi üzerine geri çekerek, mevcut tarifenin devamına karar verdi.

Buna göre, elektrikteki mevcut tarifeler Temmuz, Ağustos, Eylül aylarında da devam edecek.

EPDK, 23 Haziran 2010 tarihinde elektrik fiyatlarını, abone gruplarına göre yüzde 3,20 ile yüzde 4,49 arasında değişen oranlarda ucuzlatma kararı almıştı. 21 elektrik dağıtım şirketinin yeni perakende elektrik satış tarifelerinin görüşülerek karara bağlayan Kurul, bu kapsamda 1 Temmuz'dan itibaren geçerli olmak üzere dağıtım şirketlerinin sattıkları sanayi elektriğinin fiyatında yüzde 3,89, konutlarda kullanılan elektriğin fiyatında da yüzde 3,65 oranında indirime gitmişti.

Buna göre “dağıtım şirketlerinden enerji alan sistem kullanıcılarının”, fon ve vergiler hariç olmak üzere, tek terimli tarifelerde, orta gerilim sanayi elektriğinin kilovat saat fiyatı 18,434 kuruştan 17,716 kuruşa, mesken elektrik fiyatı da 21,659 kuruştan 20,869 kuruşa düşmesi öngörülüyordu.

1 Temmuzdan itibaren 3 ay süreyle geçerli olacak indirim ile ticarethane elektrik fiyatı da yüzde 3,77 oranında azalışla 25,238 kuruştan 24,286 kuruşa düşmesi, doğrudan dağıtım şirketinden enerji alan iletim sistemi kullanıcısı tüketicilere de indirimin yüzde 4,49 oranında yansıması bekleniyordu.

SANAYİCİLER ARASINDA HAYAL KIRIKLIĞI YARATTI

Gaziantep Sanayi Odası (GSO) Başkanı Nejat Koçer, elektrik fiyatlarında 1 Temmuz'dan itibaren yapılacağı açıklanan indirimin geri alınmasının, sanayiciler arasında hayal kırıklığı yarattığını bildirdi.

Koçer, yaptığı yazılı açıklamada, yapılacak olan indirim miktarının çok yüksek olmasa bile sanayinin rekabet gücünün yükselmesi ve karlılığının artırılması açısından önemli olduğunu belirtti.

Bu tür hayal kırıklıkları yaşamamak için yapılacak açıklamaların ciddiyet içerisinde yapılmasını beklediklerini ifade eden Koçer, şunları kaydetti:
“Elektrik fiyatlarında 1 Temmuz'dan itibaren yapılacağı açıklanan indirimin geri alınması, sanayiciler arasında hayal kırıklığı yarattı. Bu tür hayal kırıklıkları yaşamamak için yapılacak açıklamaların ciddiyet içerisinde yapılmasını bekliyoruz. Ayrıca sanayinin rekabet gücünün arttırılmasına yönelik başta elektrik fiyatları olmak üzere, maliyet azaltıcı birçok tedbirin alınması için yapılan çalışmaların devamını bekliyoruz.”

Yorumları Göster
Yorumları Gizle