GeriEkonomi Elektrik zammına sanayiciden ilk tepki
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  29
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Elektrik zammına sanayiciden ilk tepki

Elektrik zammına sanayiciden ilk tepki
refid:18875673 ilişkili resim dosyası

DENİZLİLİ Sanayiciler, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu tarafından elektriğe yüzde 9.57’lik zam yapılmasına tepki gösterdi.

Denizli Sanayi Odası Başkanı Müjdat Keçeci, dövizin yükselişi ve petroldeki fiyat artışı sonrasında sanayiciler olarak elektriğe zam beklentisi içinde olduklarını söyledi. Tüketilen elektriğin yarısının sanayide yarısının da ticarethane ve konutlarda kullanıldığını kaydeden Keçeci, "Elektrik tüketiminde bu denge nedeniyle maliyetlerini ihracata yansıtmakta zorlanan sanayici için bu yük ağır. Bu nedenle zam yansıtılacaksa ve tasarruf hedefleniyorsa ticarethaneler ve evlerde bu zam oranı yüksek, sanayide ise düşük tutulmalıdır. Çünkü daha çok akaryakıt ithalatı ile elde ettiğimiz enerjiyi tasarruflu olarak sanayide kullanmak mümkün değil, evlerde tasarrufa geçmek ve verimli kullanmak ile daha az elektrik tüketimi sağlayabiliriz. Dolayısıyla ticarethanelerimizde ve evlerimizde kullandığımız bana göre lüks tüketim haline getirdiğimiz elektriği daha fazla bedel ile bu tüketenlere satarsak çok fayda sağlamış olacağız. Sanayici ucuz elektrik kullanacak. Daha az fuel-oil ithalatı yapacağız. Dolayısıyla benim ifade etmek istediğim şey, sanayiyi bu elektrik zammından daha az etkilenir hale getirmek. Bu durum, üretime, yaratılan katma değere ve ihracatımıza fayda getirecektir" dedi.

Denizli İhracatçılar Birliği Başkanı Süleyman Kocasert de zammı çok ağır bulduklarını belirti. Dövizdeki artışın fiyatlara yansımasının kaçınılmaz olduğunu kaydeden Kocasert, "Maliyetler de artacaktır. Umarız artığı gibi düşer. Bu zammı yüksek buluyoruz. Bu zam çok ağır her ne kadar sonuçları kaçılmaz ve dış kaynaklı olsa da" diye konuştu.

Babadağlı Sanayici ve İşadamları Derneği Başkanı Hüseyin Memişoğlu ise elektrik zammının istihdama ve üretime olumsuz yansıyacağını kaydetti. Memişoğlu, "Bu zam, üretilen malların fiyatlarının da artmasına yol açacak. Bunlar da ekonomiyi olumsuz etkileyecek. Enerji maliyetlerinin düşürülmesi yoluna gidilmesi gerekiyor. Bu nedenle hükümetin alternatif ve ucuz enerji kaynakları devreye sokması ve bu iş oluncaya kadar da sanayiciyi desteklemesini istiyoruz" dedi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle