GeriEkonomi “Elektrik ve doğalgaz fiyatlarına dokunulmamalı”
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

“Elektrik ve doğalgaz fiyatlarına dokunulmamalı”

“Elektrik ve doğalgaz fiyatlarına dokunulmamalı”
refid:21551934 ilişkili resim dosyası

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) oranlarında yapılan düzenlemelerin ardından elektrik ve doğalgaz fiyatlarına zam yapılacağı söylentileri olduğunu belirterek, “Bu artışların üzerine elektrik ve doğalgaz fiyatlarına dokunulmamalı” görüşünü ifade etti.

TESK Başkanı Palandöken, yaptığı yazılı açıklamada, Türkiye'de doğalgaz abone sayısının 70 ilde 10 milyonu geçtiğini kaydederek, doğalgaza yapılacak bir zammın, vatandaşın ısınma giderini artıracağını belirtti. Palandöken, zammın üretim girdisi olarak da kullanılan elektrik ve doğalgazın üretim maliyetlerini artırarak enflasyonun yükselmesine de neden olabileceğini öne sürdü.

Kaçak elektrik kullanımlarına da değinen Palandöken, “Başkasının kullandığı kaçak elektriğin faturası suçu olmayan abonelerden tahsil edilmemeli. Dağıtım şirketleri, kayıp-kaçağı azaltarak fiyatlarda yaklaşık yüzde 15 oranında indirim yapabilir” ifadelerini kullandı.

Ekonominin çarklarının durmaması, işsizlik oranlarının düşmeye devam etmesi için yurtiçi üretimin canlı tutulması gerektiğinin altını çizen Palandöken, şunları kaydetti:

“Çoğu yurtiçi üretim olan 1600 cc altındaki otomobillerin ÖTV'sini artırmak yerine, düşürmenin pozitif etkisi daha çok olabilir. Vergi gelirlerinin yüzde 30'u yurtiçi otomobil üretiminden geliyor.

Büyük oranda yerli üretim olan 1600 cc altı otoların ÖTV'si düşürülürse vergi geliri artacak, büyüme de artacaktır. Ekonomi daralırken, vergi gelirlerini artırmak için oranları artırmak yerine düşürmek gerekir. Bu aynı zamanda ekonominin büyümesine de katkı sağlayacaktır.”


Yorumları Göster
Yorumları Gizle