GeriEkonomi "Elektrik üretiminde doğalgaza bağımlılık oranı düşürülmeli"
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

"Elektrik üretiminde doğalgaza bağımlılık oranı düşürülmeli"

TMMOB Makina Mühendisleri Odası Kayseri Şubesi Başkanı Prof. Dr. Mustafa İlbaş, elektrik üretiminde doğalgaza bağımlılık oranının düşürülmesini istedi.

İlbaş, yaptığı açıklamada, BOTAŞ'ın geçen hafta doğalgaz ücretlerine yaptığı yüzde 7,65 oranındaki zammın son olmayacağını, kalıcı ve köklü önlemlerin alınmaması halinde doğalgaz fiyatlarındaki artışın devam edeceğini kaydetti.

Prof. Dr. İlbaş, enerji politikalarında doğalgaza aşırı bağımlılığın azaltılmasını isteyerek, şunları söyledi:  “BOTAŞ'ın gaz alış fiyatı, dünya petrol fiyatlarına endekslidir. Petrol fiyatları arttıkça, doğalgaz fiyatları da artacaktır. Kalıcı ve köklü önlemler alınmadığı müddetçe doğalgaz fiyatlarındaki artışlar, elektrik fiyatlarına da yansıyacaktır. Sorunun çözümü için doğal gaz temini anlaşmaları yeniden görüşme konusu yapılmalı ve bu anlaşmalardaki Türkiye aleyhine hükümler iptal edilene kadar, görüşmeler sürdürülmelidir. Gaz temininde Rusya'ya aşırı bağımlılık, arz kaynakları çeşitlendirilerek giderilmelidir. Yurt içinde doğalgaz ve petrol aramaları ve yerli üretimin artırılması hedeflenmelidir.”
Prof. Dr. Mustafa İlbaş, elektrik üretiminde doğalgaza bağımlılık oranının artış göstermesinin doğru olmayacağını da savunarak ”Elektrik üretimi içinde doğal gazın yüzde 45'e ulaşan payı düşürülmeli, yerli linyitin payı yükseltilmelidir. Enerji üretiminde başta su, rüzgar ve jeotermal olmak üzere yerli ve yenilenebilir kaynaklara ağırlık verilmelidir” diye konuştu.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle