Elektrik piyasası yasa tasarısı imzaya açıldı

Hürriyet Haber
12.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

Başbakanlık, mali piyasalarda son haftalarda ortaya çıkan dalgalanmalar üzerine alınan çeşitli önlemler ve IMF tarafından sağlanacak 10 milyar dolarlık ek kaynağın açıklanmasıyla piyasalarda yeniden büyük ölçüde güven sağlandığını bildirdi. Elektrik piyasası yasa tasarısı da 6 Aralık'ta Bakanlar Kurulu'nda imzaya açıldı.

Başbakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, programın en önemli hedeflerinden birisinin özelleştirme olduğu belirtildi. Bu bağlamda Telekom ve Türk Hava Yolları'nın özelleştirilmesi işlemlerinin başlatılması için gereken düzenlemelerin tamamlanarak 8 Aralık'ta yürürlüğe konulduğu hatırlatıldı. Telekom hisselerinin satışına ilişkin ihale ilanlarının 14 Aralık'tan itibaren gazetelerde yayınlanacağı belirtilen açıklamada, özelleştirmeye ilişkin, bir kısmı daha önce de duyurulan şu bilgilere yer verildi:

Telekom'un blok satış yöntemiyle özelleştirilecek olan hisse miktarı yüzde 20'den yüzde 33,5'a yükseltilmiştir. Ayrıca, Telekom hisse satışı koşullarının belirlenmesinde stratejik ortağa çeşitli yönetim yetkileri verilmesi kararlaştırılmıştır.

Bu çerçevede yapılan düzenlemeler arasında personel, yatırım, mali işler ve ana sözleşme değişikliği gibi stratejik konulara ilişkin kararlar ile üst düzey yöneticilerin belirlenmesinde stratejik ortağın sözsahibi olması ve yine stratejik ortağın çoğunluğa sahip olacağı bir Stratejik Hizmetler Komitesi kurulması da yeralmaktadır.

Türk Hava Yolları hissesinin satışına ilişkin ihalenin ilanları 14 Aralık 2000 tarihinden itibaren gazetelerde yayınlanacaktır.

Elektrik Piyasası Yasa Tasarısı 6 Aralık tarihinde Bakanlar Kurulu'nda imzaya açılmıştır. Tasarı 14 Aralık tarihine kadar TBMM'ye sunulacaktır.

Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı