GeriEkonomi Elektrik özelleştirmesine jet yasa
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Elektrik özelleştirmesine jet yasa

Elektrik sektöründe hızlı özelleştirilmesinin yolunu açacak yasa taslağı Bakanlar Kurulu'nda karara bağlandıktan sonra 14 Aralık'a kadar Meclis'e sunulacak. Tasarıda 7 kişilik bir Elektrik Piyasası Düzenleme Kurulu kurulması planlanıyor.

Türkiye'de elektrik sektörünün yeniden yapılandırılması, rekabete açılmasını amaçlayan Elektrik yasa taslağının, Bakanlar Kurulu'nda karara bağlandıktan sonra, tasarı olarak 14 Aralık tarihine kadar TBMM'ye sunulması bekleniyor.

Taslağa göre Elektrik Piyasası Düzenleme Kurulu oluşturulacak, kurul 7 kişiden oluşacak.

Edinilen bilgiye göre, çıkarılacak yasayla kurulacak Elektrik Piyasası Düzenleme Kurulu, enerji sektöründe koordinasyonu sağlayacak.

Sektörde rekabet ortamını özel hukuk hükümlerine göre düzenleyecekolan yasa, özel sektör yatırımlarının teşvik edilmesini, kanun ve usulesasların belirlenmesi, maliyetlerin denetlenmesi, fiyatların tespiti,bunların karar, yetki ve lisans verme usul ve esaslarını öngörüyor.

Yeni düzenleme çerçevesinde oluşturulacak Üst Kurul, 7 kişiden oluşacak. Üst Kurul'da yer alacak kişilerden biri Danıştay, biri Rekabet Kurumu, biri TOBB, ikisi Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ve ikisi de Elektrik Piyasası Düzeneleme Kurulu tarafından belirlenecek.

İki yılda bir, üçte biri yenilenmek üzere üyelerin görev süresi 6 yıl olacak Kurul, enerji piyasasının özerkleştirilmesini, siyasi etkilerden uzaklaştırılmasını öngörüyor.

Neler içeriyor

Daha rahat, serbest ekonomik kurallara göre sistemin işletilmesini, yatırımların yapılmasını öngören yasa taslağına göre, enerji alanında yatırım yapmak isteyen yatırımcılar Üst Kurul'a müracaat ederek, izin, lisans alacak ve fiyatlar burada belirlenecek.

Devletin enerji sektöründen gelecekte tümüyle çekilmesini öngören yasa taslağına göre oluşturulacak Kurul, tıpkı ABD'de olduğu gibi, devletin bir kuruluşu olarak kalmaya devam edecek.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından Avrupa Birliği'nin standartlarına uygun olarak hazırlanan yasa taslağı, özel sektörün devlet garantisi olmadan piyasaya etkin şekilde girmesine, rekabete yol açmasını amaçlıyor.

TEAŞ üçe bölünecek

Yeni çıkacak yasa ile Türkiye Elektrik Üretim ve İletim A.Ş (TEAŞ)üçe bölünürken, Elektrik Piyasası Düzenleme Kurulu oluşturulacak.

Elektrik piyasasının yeniden yapılandırılmasını öngören yasa ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, makro ekonomik politikaları yürüteceği, düzenleyici ve denetleyici bir yapı içinde olacak.

Elektrik arzının, talebin üzerine çıkarılmasının amaçlandığını yasa taslağına göre, böylelikle elektrik fiyatlarında gerilemenin olması öngörülüyor.

Yeni düzenlemeyle doğalgaza dayalı elektrik santralları ile diğer kaynaklarla çalışan santrallar arasındaki maliyet farkından doğacak haksız rekabetin önüne geçilecek.

Bir fon oluşturularak, kömürle çalışan termik ve hidro elektrik santrallar ile doğalgazla çalışan santrallar arasındaki maliyet farklılığı giderilecek. Böylece doğalgaz santrallarının daha çok artmasının önüne geçilirken, yerli kaynaklar olan kömür ve suyun kullanımı teşvik edilebilecek.

Taslağın önce Bakanlar Kurulu. sonrasında yıl sonuna kadar TBMM'den geçmesi halinde, kanun, geçiş süreci sonrası 2003 yılında yürürlüğe girecek.

Başbakan Bülent Ecevit, bugün düzenlediği basın toplantısında, elektrik sektörünün hızlı özelleştirilmesinin yolunu açacak elektrik yasasında kararlı olduklarını ve 14 Aralık tarihine kadar TBMM'ye sunulacağını bildirmişti.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle