GeriEkonomi Elektrik borcunu geciktirenler dikkat
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Elektrik borcunu geciktirenler dikkat

EPDK, elektrik borcunu ödeyemeyen vatandaşın elektriğini kesmesi için dağıtım şirketlerine yetki verdi.

Dağıtım şirketleri, tüketici elektrik borcunu eğer zamanında ödeyemezse bu durumu kuruma yazılı olarak bildirdikten sonra tüketicinin elektriğini kesebilecek. Tüketici borcunu ödediği takdirde ise elektriği 2 iş günü içerisinde yeniden bağlanacak.

EPDK’nın Elektrik Piyasası Serbest Tüketici Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmeliği Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Buna göre elektrik dağıtım şirketlerine, son 1 yıl içerisinde tüketicilere toplam satış miktarını ve bu satışa ilişkin ağırlıklı otalama satış fiyatını Kasım ayı içerisinde kuruma bildirme zorunluluğu getirildi. Bununla birlikte tüketici eğer elektrik dağıtım şirketlerine olan borcunu zamanında ödeyemez ise dağıtım şirketinin EPDK’ya yazılı başvurusu üzerine ve tüketicinin ödeme yaptığını belgeleyememesi durumunda tüketicinin elektriğinin dağıtım şirketi tarafından kesileceği ifade edildi. İletim lisansı sahibi tüzel kişi tarafından elektriği kesilmiş olan tüketicinin ödeme yükümlülüklerini yerine getirdiğini belgelemesi kaydıyla ise iki iş günü içerisinde elektrik enerjisi yeniden bağlanacak.

Yönetmelik ile elektrik dağıtım şirketlerine, bölgelerinde tüketilen toplam elektrik enerjisi miktarını, tedarikçisini seçme hakkını kullanan serbest tüketiciler tarafından tüketilen toplam elektrik enerjisi miktarını, serbest tüketici limitini geçtikleri halde tedarikçisini seçme hakkını kullanmayan tüketiciler tarafından tüketilen toplam elektrik enerjisi miktarını, her yılın Ocak ayı içerisinde EPDK’ya bildirme ve internet sayfasında yayımlamak suretiyle kamuoyuna duyurma zorunluluğu getirildi.

SERBEST TÜKETİCİ LİMİTİNİ GEÇEN TÜKETİCİLERİN LİSTESİ YAYINLANACAK

Tüm elektrik kullanıcıları serbest tüketici olana kadar, bir önceki takvim yılına ait toplam elektrik enerjisi tüketim miktarı serbest tüketici limitini geçen tüketicilerin listesi, bölgelerinde bulundukları dağıtım şirketleri tarafından, serbest tüketici limitlerinin Resmî Gazete’de yayımlanma tarihinden itibaren 30 gün içerisinde, dağıtım şirketinin internet sitesinde güncel ve sürekli olarak yayımlanacak. Serbest tüketici kapsamına giren tüketicilerce talep edilmesi halinde; İletim sistemine doğrudan bağlı olan tüketicilere TEİAŞ, dağıtım sistemi üzerinden elektrik enerjisi veya kapasite temin eden tüketicilere bir önceki takvim yılında tükettikleri toplam elektrik enerjisi miktarını içerecek şekilde bölgelerinde bulundukları dağıtım şirketleri, talep birleştirme hallerinde ise, bir önceki takvim yılında tükettikleri toplam elektrik enerjisi miktarını içerecek şekilde, yeni bir tedarikçi ile ikili anlaşma imzalayacak olan tüzel kişilerin vergi sicil kaydının bulunduğu ilin yer aldığı dağıtım bölgesinde faaliyet gösteren dağıtım şirketleri tarafından serbest tüketici niteliğine sahip olduklarını gösterir belge verilecek. TEİAŞ veya dağıtım şirketleri, tüketicilerin bu taleplerini başvuru tarihini izleyen 10 işgünü içerisinde karşılayacak Talep birleştirme hallerinde ise bu süre 20 işgünü olarak uygulanacak.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle