GeriEkonomi Elçi Galbraith’a, ‘Kuzey Irak petrolünün çöpçatanı’ suçlaması
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Elçi Galbraith’a, ‘Kuzey Irak petrolünün çöpçatanı’ suçlaması

Irak anayasasının hazırlanmasında önemli bir rol oynayan eski ABD Büyükelçisi Peter W. Galbraith’in, Norveçli petrol firmasına Kuzey Irak bölgesindeki petrol yataklarına yatırım yapmasında katkıda bulunarak milyonlarca dolarlık gelir elde ettiği ortaya çıktı.

Kuzey Iraklı Kürtlere olan yakınlığıyla bilinen Galbraith’in o dönemde Irak’ın yeniden yapılanmasında sözü geçen isimler arasında yer aldığı ve pek çok ülkenin Irak petrolüne yatırım yapması için gönüllü elçilik yaptığı bildirildi.

Sivildim, suçsuzum

Kendi petrolünü yönetmek isteyen Kuzey Irak’lılara önderlik ettiği belirlenen Galbraith’in, yatırım konusunda destek vererek pek çok yabancıyı bu bölgeye çektiği ve Bağdat hükümetinden daha fazla çalışarak kendisini gönüllü bir elçi olarak gösterdiği ve hiç bir para talep etmediği ifade edildi. Ancak Norveçli yatırım şirketlerinden bir grubun, geçtiğimiz ay yaptığı araştırmalar sonrasında, Kuzey Irak bölgesindeki petrol işine yatırım yapan başka bir firma ile oldukça yüksek bütçeli kontratlara imza attığı ortaya çıktı. Norveç, Fransa, ABD ve Iraklı pek çok şirketle yaptığı anlaşma belgelerinin de bulunduğu belirlenirken, Kuzey Irak petrol yataklarına yapılan yatırımlardan 2004 yılından bu yana oldukça büyük paralar kazandığı kaydedildi. Galbraith ise yaptığı işin suç olmadığını, anlaşmalara yardım ettiği dönemden bu yana sivil olduğunu ifade etti.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle