GeriEkonomi El Paso’yu 38 milyar dolara aldı, ABD’nin gaz hattı devi oldu
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

El Paso’yu 38 milyar dolara aldı, ABD’nin gaz hattı devi oldu

El Paso’yu 38 milyar dolara aldı, ABD’nin gaz hattı devi oldu
refid:19011742 ilişkili resim dosyası

ABD’li enerji şirketi Kinder Morgan, ülkenin en büyük doğalgaz boru hattı şirketlerinden El Paso’yu 38 milyar dolarlık anlaşmayla satın alarak, sektörün ve ABD’nin en büyüğü olacağını açıkladı.

Anlaşmayla birlikte, El Paso’nun 17 milyar dolarlık borcunu da üstlenecek olan Kinder Morgan yönetimi, El Paso Pipeline Partners ile güçlerini birleştirecek anlaşma sonucunda, oluşacak şirketin değerinin 94 milyar dolara yükseleceği belirtildi. Kinder Morgan Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Richard Kinder, “İki şirketin elindeki boru hattı sistemleri birbirini tamamlıyor ve aslında ABD’de farklı ihtiyaçlara yanıt veriyor” dedi. Her iki şirketin yönetim kurulu, anlaşmayı onaylarken, birleşme işleminin ikinci çeyreğin sonunda tamamlanacağı ifade edildi.
350 milyon dolar tasarruf
Kinder Morgan’ın, şirketi satın almak için 20.7 milyar dolar vereceği belirtirken, El Paso’nun 17 milyar dolarlık borcuyla birlikte satın alma maliyetinin toplamda 38 milyar dolara ulaşacağı belirtildi. Doğalgaz kullanımının Kuzey Amerika’da artacağına inandığını anlatan Kinder şöyle konuştu: “ABD’nin doğalgaza olan talebinin artış göstermesiyle birlikte, boru hattını daha da genişletmek için bu birleşmeyi gerçekleştiriyoruz. Doğalgaz fiyatları, 3 yıl öncesine göre üçte bir oranında azaldı. Şirketler hem daha düşük maliyetli olması hem de daha çevreci olması nedeniyle enerji ihtiyaçlarını doğalgazdan karşılama yoluna gidiyor. Bu bizim aynı zamanda yıllık 350 milyon dolar tasarruf etmemizi sağlayacak.”
128 bin 800 kilometre
Forbes dergisine göre 6.4 milyar dolarlık kişisel serveti bulunan 66 yaşındaki Richard Kinder, birleşmeyle birlikte şirketin boru hattını iki katının üzerine çıkaracak. Birleşmenin ardından, şirketin boru hattı uzunluğunun 128 bin 800 kilometre uzunluğa kavuşacak. Bu da dünyanın çevresinin 3 katı anlamına geliyor. İki şirketin birleşmesinin ardından Kinder Morgan CEO’su ve aynı zamanda başkanı olan Richard Kinder’in, yeni enerji devinin başında CEO olarak faaliyet gösteriyor. Birleşmenin ardından şirket gaz, dizel ve diğer petrol ürünleri dağıtımında ABD’nin en büyük bağımsız kuruluşu haline gelecek. Aynı zamanda en büyük petrol depolama terminalinin de sahibi olacak.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle